Pojawienie się pierwszych ząbków u dziecka to naturalny etap w procesie jego rozwoju. Zęby są przecież jednymi z najważniejszych elementów w budowie anatomicznej człowieka, ponieważ biorą czynny udział w procesie jedzenia czy mówienia. Okres ząbkowania niestety jest mało przyjemny dla malucha, ze względu na ból i dyskomfort przy spożywaniu pokarmów. Ząbkowaniu towarzyszą także inne niekorzystne objawy, które powodują złe samopoczucie u dziecka, co również przekłada się na zaburzenie codziennej rutyny. Możesz jednak pomóc swojemu dziecku przetrwać ten bolesny etap stosując kilka praktycznych sposobów na uśmierzenie bólu i obrzęku w jamie ustnej.
Kiedy ząbkowanie u dziecka?
Każde dziecko przechodzi przez poszczególne etapy rozwoju w swoim indywidualnym tempie, dlatego trudno stwierdzić, kiedy możesz spodziewać się pierwszych wyrzynających się ząbków u swojego dziecka. Zazwyczaj następuje to w okresie od 5 do 10 miesiąca życia, choć niektóre maluchy zaczynają ząbkować nieco wcześniej. Jeśli jednak nie zauważysz pierwszych ząbków do 12. miesiąca życia, powinnaś udać się do lekarza, który stwierdzi przyczynę problemu. Późne ząbkowanie jednak wcale nie musi oznaczać poważnych problemów, dlatego nie wpadaj w panikę.
Ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy
Dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych ząbków u małego dziecka mogą wystąpić nawet na kilka tygodni przed pojawieniem się mleczaków. Organizm niemowlaka nie jest jeszcze na tyle dobrze przystosowany do sporych obciążeń, aby ząbkowanie zachodziło bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Objawy u dzieci mogą się nieco różnić i występować z inną intensywnością. Zatem na co powinnaś zwrócić uwagę?
Objawy ząbkowania: gorączka
Naturalny objaw przy ząbkowaniu u niemowląt, który związany jest ze stanem zapalnym pojawiającym się wskutek przebijania kolejnych warstw dziąseł. Co ważne, gorączka towarzysząca ząbkowaniu nie powinna przekraczać 38 st.C. Jeśli temperatura u Twojego dziecka przekroczy tę wartość, lepiej udaj się z nim do pediatry.
Objawy ząbkowania: opuchlizna dziąseł
Nabrzmiałe dziąsła w czasie ząbkowania to nic, co powinno Cię zaniepokoić. Szczególnie gdy Twoje dziecko jest w wieku, w którym powinny pojawiać się u niego pierwsze ząbki. Twarda struktura mleczaków próbując wydostać się na zewnątrz powoduje obrzęk delikatnych dziąseł u malucha.
Objawy ząbkowania: nadmierne ślinienie
Normalna reakcja na ząbkowanie, która pomaga niemowlakowi uporać się z dyskomfortem związanym z bólem i opuchlizną. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w dużą ilość śliniaków.
Objawy ząbkowania: brak apetytu
Nasilający się ból i obrzęk dziąseł powoduje, że dziecko traci ochotę do jedzenia. Każdy kolejny ruch w jamie ustnej prowadzi do jeszcze większego podrażnienia dziąseł, dlatego nie dziwi, że większość jedzenia w tym czasie ląduje na podłodze.
Co na ząbkowanie u niemowlaka?
Ból towarzyszący ząbkowaniu nie zniknie całkowicie, ale stosując kilka prostych trików możesz zredukować cierpienia Twojego dziecka do minimum. Pomogą Ci w tym smoczki i gryzaczki schłodzone wcześniej w lodówce – zimny okład sprawi, że Twoje dziecko lepiej zniesie ząbkowanie. Możesz również podać dziecku delikatny środek przeciwbólowy, np. paracetamol, który pomoże zwalczyć ból i zmniejszyć obrzęk. W aptekach dostępne są również specjalne żele i maści na ząbkowanie, które zawierają naturalne składniki o właściwościach przeciwbólowych czy przeciwzapalnych.
Leave a Reply