Mdłości w ciąży

Poranne mdłości w ciąży. Jak sobie z nimi poradzić?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który obraca życie do góry nogami. Wiadomość o dziecku przewartościowuje niemal wszystkie aspekty Twojego życia i życia wszystkich ludzi dookoła. Jednak od momentu poczęcia do porodu masz całe 9 miesięcy na to, aby przystosować się do nowej rzeczywistości. Jednak przebieg ciąży u każdej kobiety wygląda nieco inaczej; nawet gdy nosisz pod sercem drugie lub trzecie dziecko może się okazać, że okres ten diametralnie różni się od tego, który przyszło Ci przeżywać przy pierwszym potomku. Poranne mdłości w ciąży to dość częsta przypadłość, dlatego nie martw się – nie ty jedyna cierpisz katusze. Jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym złagodzisz, a nawet wyeliminujesz wymioty i nudności. Jak to zrobić?

Poranne mdłości: kiedy najczęściej występują?

Wymioty, nudności i nadwrażliwość na smaki i zapachy często występuje już w pierwszych tygodniach ciąży. Wiele kobiet właśnie w ten sposób podejrzewa swój błogosławiony stan, chociaż pierwszych objawów ciąży można wymienić zdecydowanie więcej. Co nie zmienia faktu, że na nudności w ciąży cierpi średnio ¾ ciężarnych kobiet. Jest to to przypadłość charakterystyczna dla pierwszego trymestru ciąży i właśnie wraz z jego końcem nudności powinny stopniowo zanikać. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, kiedy wymioty i mdłości nie ustają w 12. czy 13. tygodniu ciąży. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, lepiej nastaw się, że Twoje problemy mogą zniknąć dopiero wraz z narodzinami dziecka.

Poranne mdłości w ciąży: przyczyny

Trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd biorą się nudności w ciąży. Na pewno nie bez znaczenia jest burza hormonów w organizmie kobiety, który przystosowuje się do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków rozwoju. Wysoki poziom kobiecych hormonów wytwarzanych przez tkanki jaja płodowego mogą niekorzystnie wpływać na poziom apetytu czy wzmagać wrażliwość na smaki i zapachy. Wymioty i nudności mogą przybierać na sile, kiedy w czasie ciąży kobieta forsuje swój organizm, odczuwa nadmierne zmęczenie i nie kontroluje tego, co je.

Jak załagodzić poranne mdłości?

Jeśli wymioty i nudności znacznie utrudniają ci normalne funkcjonowanie, możesz spróbować kilku prostych sposobów, dzięki którym ograniczysz częstotliwość występowania porannych nudności w ciąży.

Sposoby na poranne mdłości: imbir

Napary na bazie imbiru są naturalnym lekarstwem na wymioty i mdłości. Wiele osób stosuje je przy zatruciach pokarmowych czy infekcjach wirusowych, aby pozbyć się odruchów wymiotnych. Do ciepłej wody z imbirem możesz dodać również odrobinę cytryny i miodu, które również mogą zahamować nudności.

Sposoby na poranne mdłości: migdały

Migdały dzięki zawartym w nich substancjom są świetnym środkiem nie tylko na wymioty i nudności, ale również na często towarzyszącą im zgagę. Najlepszym rozwiązaniem są nieprzetworzone migdały, które możesz chrupać co kilka godzin. Ale uważaj, migdały posiadają dużo kalorii, dlatego ogranicz ich spożycie do max. 30 dziennie.

Sposoby na poranne mdłości: świeże powietrze

Nic tak korzystnie nie wpływa na organizm jak świeże powietrze. W miarę możliwości wyjdź na krótki spacer, posiedź na werandzie, a jeśli nie czujesz się na siłach, po prostu szeroko otwórz okno. Szczególnie gdy przebywasz w kuchni – bogactwo zapachów szybko przyprawi Cię o kolejne mdłości.

Sposoby na poranne mdłości: lekkie posiłki

Zachcianki w ciąży to chleb powszedni, jednak przy problemach z układem trawiennym lepiej odstawić niektóre produkty, zwłaszcza te ostre i ciężkostrawne. Spożywaj lekkie posiłki szczególnie na noc, kiedy Twój metabolizm mocno zwalnia obroty.