pogrzeb

Wiązanka pogrzebowa na florecie — o czym mowa w praktyce?

Wiązanka pogrzebowa na florecie jest jedną z najczęściej spotykanych kompozycji we florystyce funeralnej. Jej kolory często wiążą się z osobistym stosunkiem do zmarłego, a wybór odpowiednich kwiatów pozwala oddać hołd zmarłej osobie. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Wiązanka pogrzebowa na florecie — czym jest?

Floret pogrzebowy to kompozycja, która jest tworzona na specjalnej gąbce ze stelażem, nazywanej floretem, dzięki której możliwe jest stabilne ułożenie kwiatów. Posiada on specjalne uchwyty, aby można było bez problemu przenosić wieniec, bez obaw o uszkodzenie.

Wiązanka pogrzebowa na florecie dostępna jest w wielu wzorach i kolorach — od bieli, błękitu, po czerwień lub nawet mocniejsze barwy takie jak żółć. Kompozycje tworzone są z wykorzystaniem różnych liści takich jak np. jałowca, eukaliptusa czy kordyliny lub mahonia.

Tworząc wiązankę na florecie, należy pamiętać, by zaprojektować ją w taki sposób, aby nie był on widoczny, dlatego warto mieszać większe kwiaty z mniejszymi, które w razie potrzeby będą wypełniały puste pola. Samodzielne wykonanie takiej kompozycji jest trudne, ponieważ wymaga ona umiejętności oraz odpowiednich narzędzi, dlatego najlepiej skorzystać z usług doświadczonego florysty.

Wiązanka na florecie — czym się wyróżnia?

Wiązanka pogrzebowa na florecie jest mniejsza i bardziej poręczna od standardowych wieńców pogrzebowych. Przypomina nieco ułożony na płasko bukiet. Ta charakterystyczna cecha umożliwia wykonywanie jej z wielu różnych kwiatów. Floret wyposażony jest w praktyczne uchwyty, dzięki czemu wiązanka jest bardziej mobilna i można ją bez problemu przenosić. Z tego powodu jest często wybieraną kompozycją na pogrzebach, pozwalającą okazać szacunek i uczcić pamięć o zmarłym.

Z czego składa się klasyczna kompozycja na florecie?

Kompozycja nagrobna na florecie może mieć dowolny kształt, który może być modyfikowany zgodnie z życzeniami klienta. Standardowo do jej wykonania używa się materiału roślinnego, zazwyczaj około 10 różnych kwiatów i liści oraz materiału nieroślinnego, czyli floretu, plastikowych fiolek oraz drutu.

Jej tworzenie rozpoczyna się od zamoczenia floretu i włożenia do niego na przykład rdestu. Następnie tworzy się bazę z gałązek drzewa iglastego, która będzie wyznaczała kształt całej kompozycji, czyli jej długość, szerokość oraz wysokość. W kolejnym kroku dokłada się ozdobne liście i kwiaty. W przedostatnim etapie należy te rośliny dodatkowo przymocować drutem do floretu. Ostatnim krokiem jest dołożenie wstążki z napisem oraz spryskanie kompozycji sprayem i nadanie jej ostatecznego kształtu.