kurtka

Co to są softshelle? Poznaj różne modele kurtek do aktywności outdoorowych

Gdy letnie słońce chowa się na dobre za stertą pożółkłych liści, zmienia się także sezon modowy. Do szaf na górne półki trafiają krótkie spodenki i stroje kąpielowe, a z obszernych toreb trzeba wyciągnąć grube polary. Zmiana garderoby w związku z nadejściem okresu jesienno-zimowego to także doskonały czas na zrobienie zakupów. Szczególnie popularne są w ostatnim czasie kurtki softshell. Co je wyróżnia spośród innych modeli? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Czym są kurtki softshell?

Dzieje powstania niektórych ubrań bywają zawiłe. Historia softshelli jest stosunkowo krótka, ale wymaga rozwinięcia. Producenci ubrań dla osób spędzających dużo czasu w trudnych warunkach atmosferycznych starali się stworzyć ciepłe okrycie, które jednocześnie byłoby bardzo komfortowe podczas noszenia. Dzięki połączeniu warstwy ocieplającej, tkaniny termoaktywnej oraz kurtki zewnętrznej z membraną powstał tzw. hardshell.

Pomimo spełniania potrzebnych funkcji, ten typ okrycia wierzchniego nie sprawdza się w każdej sytuacji. Jest idealny na srogie zimy i ekstremalne warunki pogodowe, zwłaszcza podczas intensywnych opadów. Jednak w okresie przejściowym między latem a czasem największych mrozów hardshell okazuje się być za ciepły i po prostu bywa niewygodny, ponieważ mocno krępuje ruchy.

Alternatywą dla tego rodzaju ubioru stał się softshell. W zamierzeniu jest to delikatniejsza i lżejsza wersja kurtki hardshell. Złożona jest z dwóch głównych warstw: ocieplającej oraz z kurtki zewnętrznej, często wzmocnionej membraną. To za sprawą takiej konstrukcji softshelle skutecznie chronią przed deszczem oraz wyziębieniem organizmu na skutek porywistego wiatru.

Można zatem stwierdzić, że kurtki softshell są idealnym uzupełnieniem oferty sklepów z odzieżą outdoorową — są cieplejsze od zwykłych “wiatrówek”, ale lżejsze od kurtek hardshell. Zastosowanie oddychającego materiału zmniejsza ryzyko przegrzania ciała w czasie intensywnej aktywności fizycznej (np. wspinaczki czy nawet bardzo długiego spaceru). Dostępne w sklepach modele są zróżnicowane, dlatego jest to tylko ogólna charakterystyka tego rodzaju kurtek. Przyjrzyjmy się jednak bliżej ofercie tej kategorii produktów.

Przegląd oferty kurtek softshell

Warto zajrzeć nie tylko do stacjonarnych punktów sprzedaży, ale także do internetowych sklepów z odzieżą outdoorową. Ich oferta jest naprawdę bogata. Na uwagę zasługują produkty kilku wiodących producentów takich jak:

  • Texar,

  • Helikon-Tex,

  • MFH,

  • Condor.

Ze względu na praktyczne przeznaczenie softshelli, kurtki te posiadają dużo kieszeni, w których można schować niezbędne drobiazgi. Polecamy jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekty techniczne. Kurtka softshell powinna mieć współczynnik wodoodporności zbliżony do poziomu 10 tys. milimetrów. Wówczas bardzo skutecznie chroni przed przemoknięciem nawet w trakcie gwałtownego deszczu.

Drugim ważnym parametrem technicznym jest współczynnik oddychalności wyrażanym w MVP, czyli gramach wody zdolnej wyparować z jednego metra kwadratowego materiału kurtki. Jaka jest standardowa wartość współczynnika? Obecnie jest to 5000 MVP, choć coraz częściej w modelach z wyższej półki cenowej standardem jest 10 000 MVP i więcej. Zachęcamy do zapamiętania powyżej wymienionych kryteriów wyboru, które na pewno przydadzą się podczas samodzielnych zakupów.