ksiazki romanse

Top 3 książek romansów – które wywołują szybsze bicie serca?

Jednym z najczęściej wybieranych przez czytelników gatunków literatury są książki romanse. To lekka i przyjemna lektura, którą lubią zarówno panie, jak i panowie niemal w każdym wieku. W tym artykule postanowiliśmy zatem wskazać aktualne top 3 książek romansów. Po które warto sięgnąć rozpoczynając swoją przygodę z tym gatunkiem literatury?

„Pięćdziesiąt twarzy Greya”

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” to powieść, dzięki której zdecydowanie więcej osób zainteresowało się książkami romansami. W 2012 roku w mediach pojawiła się informacja, że w Wielkiej Brytanii powieść ta sprzedała się w większej liczbie egzemplarzy niż ostatnia książka z serii o młodym czarodzieju – Harrym Potterze. Książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya” została przetłumaczona na 52 języki. W 2015 roku w kinach pojawiła się nawet ekranizacja tej powieści. Powieść autorstwa E.L. James opowiada relację młodej absolwentki uniwersytetu – Anastasii Steele – oraz młodego biznesmena – Christiana Greya. W książce nie brakuje pikanterii, a nawet stosunków sadomasochistycznych. Tą powieścią jej autorka udowodniła, że książki romanse to nie tylko romantyczne love story.

„To, co najcenniejsze”

Wskazując topowe książki romanse należy wyróżnić także Samanthę Young i jej powieść „To, co najcenniejsze”. To nieco bardziej klasyczna wersja romansu. Opowiada historię tradycyjnego love story. Główna bohaterka Emery Saunders porzuca wygodne, ale samotne życie miliarderki i przenosi się do niewielkiego, nadmorskiego miasteczka. Tam otwiera księgarnio-kawiarnię. Czy jednocześnie spotka miłość swojego życia? Na pewno nie obędzie się bez komplikacji i dynamicznych zwrotów akcji. „To, co najcenniejsze” to nowa powieść. Została wydana w 2021 roku. Godne polecenia są także inne książki Samanthy Young, w tym „Niedopasowani”, „Wiele hałasu o ciebie”, „W poświacie księżyca”, „Wszystko przed nami”, a także „Z dala od świateł”.

„365 dni”

W zestawieniu top 3 nie mogło też zabraknąć polskiej przedstawicielki tego gatunku. Mowa oczywiście o książce „365 dni” Blanki Lipińskiej. Raczej nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że to takie polskie „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Tym razem nie chodzi jednak o relację młodej absolwentki uniwersytetu i rekina biznesu, ale dyrektorki sprzedaży w jednym z luksusowych hoteli oraz szefa sycylijskiej mafii. Główna bohaterka – Laura – wybiera się bowiem ze swoim chłopakiem i dwójką przyjaciół na wakacje do Włoch. Tam Laura zostaje uprowadzona przez młodego mafioza, który daje jej 365 dni aby go pokochała i została z nim na zawsze. Książka oraz jej późniejsza ekranizacja wywołała wiele kontrowersji. Z jednej strony była najczęściej czytaną książką, z drugiej zarzucano jej zbyt dosłowne opisy oraz pozytywne przedstawianie gwałtu. Chcąc znać jednak topowe książki romanse tę lekturę po prostu trzeba przeczytać.