renowacja motocykla

Renowacja starego motocykla. Czynności serwisowe

Choć nowoczesne motocykle są niezwykle zaawansowane pod względem technicznym, a ich osiągi utrzymują się na wysokim poziomie, wielu entuzjastów jednośladów marzy o jeździe jedną z klasycznych maszyn, które zapisały się w historii motoryzacji i do dziś cieszą się uznaniem wśród pasjonatów dwóch kółek. Najlepszym sposobem na pozyskanie takiego sprzętu jest zakup używanego egzemplarza i jego pieczołowita renowacja przywracająca mu dawną witalność.

Dlaczego renowacja motocykli jest tak popularna?

Miłośnicy motoryzacji darzą sentymentem starsze konstrukcje rozmaitych pojazdów, które wyróżniają się zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, designem, własnościami użytkowymi lub łączącą się z nimi historią. Sprawia to, iż niezwykle popularne stało się odnawianie starszych maszyn.

Proces ten wymaga jednak z reguły dokonania wielu kompleksowych napraw mechanicznych, a nierzadko również dorabiania brakujących elementów oraz licznych zabiegów służących przywróceniu oryginalnego wyglądu. Ponieważ wiąże się to z koniecznością dostępu do wielu specjalistycznych urządzeń, większość użytkowników zleca prace tego rodzaju firmom zajmującym się profesjonalnie renowacja starych motocykli. W Poznaniu usługi tego rodzaju świadczy Motoserwis Strojwąs z Opalenicy.

Jakie czynności są potrzebne, by przywrócić motocyklowi dawny wygląd?

Odnowienie motocykla wymaga na ogół dokładnego sprawdzenia i w miarę potrzeb naprawy jego podstawowych elementów. Dotyczy to przede wszystkim silnika i przekładni, a także wydechu czy zawieszenia. Nie obejdzie się również bez renowacji ramy i innych elementów metalowych: zbiornika czy owiewek, co zwykle polega na usunięciu śladów korozji przez piaskowanie, a dla aluminium, z którego wykonano korpus silnika lub przekładni szkiełkowaniu, a także pozbyciu się uszkodzeń mechanicznych i ubytków, a finalnie ponownego malowania lub chromowania poszczególnych części.

W przypadku baraku dostępności niektórych komponentów niezbędne staje się ich dorobienie. Równie istotna jest weryfikacja poprawnego działania układu wydechowego, elektrycznego czy wreszcie hamulców. Warsztatem specjalizującym się w odnawianiu motocykli jest Motoserwis Strojwąs z Opalenicy. Firma prowadzi też naprawy bieżące i zajmuje się serwisem oraz wykonuje diagnostykę komputerową.