Niekiedy praca z różnymi rodzajami materiałów wymaga połączenia ich ze sobą. I choć metod łączenie może być kilka, najpopularniejszą i najprostszą z nich jest lutowanie. Aby można je było przeprowadzić, niezbędne jest posiadanie urządzenia nazywanego lutownicą. Wśród dostępnych na rynku narzędzi tego typu dużą popularnością cieszą się lutownice gazowe. Podpowiadamy, jak przebiega praca z nimi.
Do czego służy lutownica?
Lutownica to urządzenie przeznaczone do lutowania, czyli łączenia ze sobą różnorodnych materiałów metalowych. Połączenie jest możliwe dzięki użyciu specjalnego spoiwa o niższej temperaturze topnienia niż temperatura zespalanych części. Charakteryzuje się ono dużą trwałością. Ponadto proces lutowania jest prosty i nie powinien przysparzać problemów nawet amatorom. Komfort pracy oraz zamierzony efekt zależny jest jednak od rodzaju zastosowanej lutownicy. Na rynku znajdziemy bowiem różnorodne urządzenia do lutowania – od lutownic kablowych, przez stacje lutownicze, aż po poręczne i wygodne w użytkowaniu lutownice gazowe.
Czym się charakteryzuje lutownica gazowa?
Lutownica gazowa to niezwykle przydatne urządzenie, które w zależności od modelu może pełnić różnorodne funkcje. Dzięki niej można wykonywać takie czynności, jak: lutowanie, topienie, cięcie w wysokiej temperaturze, spawanie, kurczenie i wypalanie w drewnie (pirografia). Umożliwia ona także obkurczanie i zgrzewanie wielu materiałów. Lutownice tego typu od sprawdzonych producentów charakteryzują się krótkim czasem nagrzewania oraz specjalnymi zabezpieczeniami, dzięki czemu praca z nimi jest w pełni komfortowa i bezpieczna. Jak wszystkie urządzenia tego typu składają się one z kolby, służącej jako uchwyt oraz grota, czyli części, która ma bezpośredni styk ze spoiwem. Można się spotkać także z mniej popularnymi lutownicami gazowymi bez grota, które wykorzystują gorące gazy spalinowe.
Największe zalety pracy z lutownicą gazową
Praca z lutownicą gazową jest nie tylko w pełni bezpieczna, ale przede wszystkim bardzo komfortowa – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Mistama z elektronarzędziami. Urządzenie nie jest zależne od zasilania elektrycznego i nie ma kabla, który mógłby przeszkadzać. W zależności od rodzaju posiada naboje z gazem, które mogą wymagać wymiany lub samodzielnego napełniania. Urządzenie jest lekkie i poręczne, dzięki czemu zmieści się w każdej torbie narzędziowej. Cechuje je duża mobilność, a także prostota obsługi. Doskonale sprawdzi się w licznych zastosowaniach w domu i poza nim. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że charakteryzuje się niższą mocą, co sprawia, że nie jest polecana do łączenia bardzo dużych i grubych metalowych części.
Aby osiągnąć trwałe połączenie, warto wiedzieć, jak pracować z lutownicą gazową. Przed przystąpieniem do działania trzeba zadbać o dobre oświetlenie oraz właściwą wentylację. Niezwykle istotne jest także wcześniejsze przygotowanie materiałów, które powinny zostać dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Następnie można przystąpić do lutowania poprzedzonego dobrym rozgrzaniem łączonych materiałów. Po osiągnięciu temperatury topnienia, należy przyłożyć lut do złącza i dokładnie je lutować bez odrywania palnika. Ostatnim etapem jest umieszczenie złączy w wodzie. Tak przeprowadzone lutowanie powinno charakteryzować się trwałością połączenia.
Podsumowując, lutownica gazowa to łatwe w obsłudze i poręczne urządzenie, które sprawdzi się w licznych zastosowaniach. Wystarczy dokładnie poznać zasadę łączenia elementów, by skutecznie i samodzielnie wykonać wiele przydatnych prac.
Leave a Reply