Projekty małych domów: komfortowe i przytulne

Wiele osób decydujących się na budowę własnego domu postanawia wybrać niewielki metraż, porównywalny do przeciętnego mieszkania. Często wynika to z oszczędności, ale przyczyną może być też po prostu wygoda. Dla osób bezdzietnych lub singli mały dom często jest idealnym wyborem, ponieważ zapewnia metraż komfortowego mieszkania w niższej cenie, a do tego o wiele większą prywatność i swobodę. Sprawdzamy, jakie są zalety projektów małych domów i kiedy warto brać je pod uwagę.

Projekty małych domów: o jakim metrażu mowa?

Pod pojęciem „małe domy” rozumie się zwykle domy o powierzchni nieprzekraczającej 100-120 metrów kwadratowych, choć najmniejsze mogą mieć nawet 50 metrów. Projekty tak małych domów są dobre dla singli, którzy mogą pozwolić sobie na taką inwestycję, lub dla par nieplanujących potomstwa. Natomiast już na 80 metrach można urządzić komfortową siedzibę dla niewielkiej rodziny z dziećmi.

Dlaczego warto brać pod uwagę projekty małych domów?

Małe rozmiary budynku przekładają się nie tylko na niższe koszty budowy, ale także tańszą eksploatację – dla osób z ograniczonym budżetem może wręcz wchodzić w grę wyłącznie budowa takiego małego domu. Warto jednak pamiętać, że projekty małych domów są też bardziej przyjazne dla środowiska, niż większe – mniejsza przestrzeń wymaga mniejszej ilości energii do ogrzania, zwłaszcza, jeżeli zadbamy o odpowiednią wydajność energetyczną budynku.

W internecie można też znaleźć wiele poradników dotyczących urządzania wnętrz – wiele z nich zachwala małą przestrzeń nie tylko z powodu oszczędności, ale także dlatego, że wbrew pozorom – łatwiej ją zaaranżować i utrzymać w niej porządek, niż w wielkich, przestronnych pokojach. Rzeczywiście, mały dom wymaga dokładniejszego rozplanowania i wykorzystania jak najbardziej ergonomicznych rozwiązań. Chociaż zbyt mała kuchnia może być po prostu ciasna, to niewielka, dobrze urządzona może być o wiele wygodniejsza, niż wielka, w której ciągle trzeba się przemieszczać wykonując różne czynności. Podobnie jest z domami – warto więc zastanowić się, czy przyjmujemy gości na tyle często, by urządzać osobny, gościnny pokój? A może wystarczy odpowiednio urządzony salon z rozkładaną, wygodną sofą? Projekty małych domów często opracowywane są z myślą o maksymalnej funkcjonalności, warto więc wziąć takie propozycje pod uwagę.

Jakie projekty małych domów są najpopularniejsze?

Dużą popularnością cieszą się projekty małych domów między 100 a 120 metrów kwadratowych, a więc o metrażu sporego mieszkania. Przestrzeń można dodatkowo wizualnie zwiększyć dzięki minimalistycznej stylistyce i dużych przeszkleniach, które są od paru lat stosowane w budynkach o przeróżnych rozmiarach.

Często stosowanym materiałem przy budowie małych domów jest drewno – czasem jako główny surowiec, czasem jako dodatek. Warto wiedzieć, że jest to nie tylko tani, ale także bardzo dobrze izolujący materiał, może więc w istotny sposób przyczynić się do wydajności energetycznej budynku.

Projekty małych domów – gdzie ich szukać?

Projekty małych domów występują w różnych wariantach i stylach, a największą popularnością cieszą się projekty gotowe, dostępne np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Ich zaletą w stosunku do indywidualnie przygotowywanych jest nie tylko wielokrotnie niższa cena, ale także to, że możemy przejrzeć mnóstwo propozycji, a wiele z nich można skonsultować na forach z osobami, które się na nie zdecydowały. Warto więc ustalić dokładnie potrzeby całej rodziny o zastanowić się nad wyborem domu, który będzie miał zarówno optymalną wielkość, jak i inne parametry spełniające potrzeby wszystkich domowników.