home office

5 sposobów na organizację biura w domu

Praca zdalna wymaga od nas odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni domowej. Takie działanie ma duży wpływ na naszą koncentrację, kreatywność oraz efektywność w wykonywaniu obowiązków. Jak przeorganizować wnętrze, aby sprzyjało home office? Podpowiadamy.

Niektórzy z nas praca zdalna jest tak zwanym chlebem powszednim. Duża grupa osób mierzy się jednak z sytuacją zupełnie nową. Przyzwyczajeni do pracy w biurze muszą często przearanżować przestrzeń w taki sposób, aby móc jak najbardziej profesjonalnie wywiązać się z powierzonych przez pracodawcę obowiązków. Jak to zrobić, żeby zachować dyscyplinę i moc maksymalnie się skupić?

Krok pierwszy – zorganizuj przestrzeń swojego domowego biura

W pierwszej kolejności zadbajmy o organizację stanowiska pracy. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie rzeczy typu długopisy, notesy, markery etc. i sprzęty niezbędne do wykonania pracy były pod ręką. Nie zapomnijmy także o ładowarkach, których ewentualne poszukiwanie może skutecznie oderwać nas od pracy, a tym samym, znacznie wpłynąć na jej jakość. Im mniej rozpraszających bodźców, tym lepiej. Kluczowy element, to jednak wygodne krzesło. Dbanie o kręgosłup, to podstawa.

Domowe biuro, a wyznaczenie przestrzeni do pracy

Praca wykonywanie na sofie, albo w łóżku? Brzmi świetnie, ale na dłuższą metę nie będzie sprzyjała naszej efektywności. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach dedykowanych wypoczynkowi z czasem wpłynie na wydajność nawet najbardziej zdyscyplinowanej osoby. Warunki home office powinny więc w miarę możliwości przypominać biurowe. Z pomocą przyjdzie więc wydzielenie przestrzeni do stworzenia w niej domowego biura.

Zadbaj o dzienne światło

W swoim domowym biurze trzeba zapewnić dostęp do światła dziennego, które nie tylko ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie, ale także pobudzenie, które wpływa znacznie na koncentrację oraz wydajność. Oczywiście nie należy też zapomnieć o oświetleniu sztucznym. Świetnie sprawdzi się regulowana lampka biurkowa.

Praca zdalna, a kolory

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają bardzo duży wpływ na samopoczucie. Podobnie jest w przypadku działania na naszą koncentrację. W naszym pracowym kąciku unikajmy więc jak ognia drażniących barw, a zastąpmy je stonowanymi. Wydajności i dobremu samopoczuciu bardzo dobrze sprzyja także zieleń. Postawmy więc na nią w roślinach, dodatkach, słowem – po prostu w tym, co akurat mamy w domu.

Plan dnia ma znaczenie

Jeśli chcemy uniknąć nadgodzin, koniecznie zadbajmy o samodyscyplinę oraz odpowiednim planie dnia. Aby zachować niezbędny work-life balance starajmy się trzymać z góry zaplanowanemu rozkładowi działania. W domowych warunkach może początkowo wydać się to trudne, ale z czasem, przy odpowiedniej organizacji i wsparciu najbliższych, możemy osiągnąć zamierzony efekt.