erp

Oto cechy, którymi wyróżniają się najpopularniejsze systemy ERP dostępne na rynku

Wśród różnego typu narzędzi informatycznych wspierających rozwój firm szczególne miejsce zajmują systemy ERP. Dzięki nim możliwe staje się kompleksowe zarządzanie podmiotem i wszystkimi posiadanymi przez niego zasobami. Rynek rozwiązań tego typu jest rozbudowany i rozwija się w bardzo szybkim tempie. Warto wobec tego przekonać się, czym powinno wyróżniać się oprogramowanie oraz firma odpowiedzialna za jego wdrożenie.

Systemy ERP – co to?

Niezakłócona praca w każdym przedsiębiorstwie pod wieloma względami zależy od efektywności stosowanych systemów informatycznych. Te muszą radzić sobie z olbrzymimi zasobami danych oraz zróżnicowanymi zadaniami. Wykorzystywanie wielu narzędzi jednocześnie przekłada się wobec tego na poważne problemy organizacyjne.
Odpowiedzią stają się systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), dostarczane przez firmy takie jak Kotrak – https://kotrak.com/pl/oferta/comarch-erp/. Dzięki nim możliwe staje się scentralizowane zarządzanie wszystkimi aspektami prac, co przekłada się na zdecydowanie wydajniejszy obieg dokumentów i danych, a także automatyzację większości procesów.

Najpopularniejsze systemy ERP: co je wyróżnia?

Segment oprogramowania ERP rozwija się w bardzo szybkim tempie. Do dyspozycji klientów biznesowych pozostają przy tym zróżnicowane produkty oferowane przez wielu dostawców. Spory problem wiąże się już z samym doborem systemu ERP.
Rankingi dostępne w sieci nie są przy tym w stanie uwzględnić wielu czynników istotnych z punktu widzenia biznesu, w tym przede wszystkim możliwości dostosowania narzędzi do indywidualnych potrzeb, celów czy problemów, z jakimi spotyka się organizacja.
Najpopularniejsze systemy ERP bardzo często są również najbardziej uniwersalnymi narzędziami, które – dzięki rozbudowanym możliwościom konfiguracji – sprawdzą się w różnego typu działalnościach. Z drugiej strony warto wiedzieć, że w przypadku specjalistycznych wdrożeń, dobrym posunięciem może być stworzenie oprogramowania na zamówienie.

Modułowa budowa

Jedną z najważniejszych cech systemu ERP jest modułowa budowa. Architektura narzędzi opiera się na sieci modułów, odpowiedzialnych za wspieranie konkretnego aspektu działań przedsiębiorstwa. W ten sposób udaje się połączyć np. dział finansowy, księgowość, kadry i płace z narzędziami odpowiedzialnymi za nadzorowanie prac magazynu czy działu produkcyjnego.

Moduły systemów klasy ERP w wielu przypadkach umożliwiają również realizację bardzo wyspecjalizowanych czynności, wykorzystując w tym celu nie tylko potencjał informatyki, ale również automatyki przemysłowej. W ten sposób możliwe staje się objęcie systemem całej organizacji, co przekłada się na automatyzację procesów oraz niezakłócony obieg dokumentów.

Lepszy workflow i analityka

Podstawowym celem wdrożenia systemu ERP jest optymalizacja przepływu danych i dokumentów. Bardzo często to właśnie te procesy obniżają wskaźnik workflow, który przekłada się bezpośrednio na efektywność wszystkich działań podejmowanych przez nasze przedsiębiorstwo.

Z drugiej strony informacje magazynowane przez najpopularniejsze systemy ERP są również cennym źródłem wiedzy, która może posłużyć do zdecydowanie lepszego planowania i optymalizacji strategii. Warto skorzystać m.in. z możliwości narzędzi Business Intelligence, umożliwiających zautomatyzowane raportowanie i wizualizację danych. To skuteczny sposób, by szybko dotrzeć do najważniejszych wskaźników, jakich w danej chwili potrzebujemy, na przykład podczas firmowej prezentacji.