Aranżacja małego przedpokoju

Mały przedpokój – jak go urządzić?

Planujesz remont starego lub wykończenie nowego mieszkania i nie masz pomysłu na aranżację małego przedpokoju? Nie jesteś jedyna. Wiele osób szuka optymalnych rozwiązań, dzięki którym niewielki, wąski przedpokój może stać się stylową wizytówką mieszkania. Mała przestrzeń w przedpokoju wcale nie musi być nudna i niepraktyczna – wystarczy, że zastosujesz kilka prostych sztuczek, które zmienią oblicze Twojego korytarza o 180 stopni. O czym zatem powinnaś pamiętać szukając inspiracji aranżacyjnych do swojego przedpokoju?

Aranżacja małego przedpokoju: jasne kolory ścian

Podstawową zasadą przy urządzaniu małych pomieszczeń jest akcent na jasne kolory ścian. Ciemne farby potrafią przytłoczyć nawet przestronne mieszkanie. Tym bardziej nie powinnaś nawet myśleć o czarnych, granatowych czy ciemnoszarych ścianach. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przedpokój w swoim mieszkaniu, postaw na jasne, pastelowe odcienie pokryć ściennych. Zrezygnuj z kolorowych wzorów czy ciężkich faktur – gładkie powierzchnie ścian zdecydowanie korzystniej wpłyną na odbiór małego przedpokoju.

Mały przedpokój aranżacje: wytrzymała, jednolita podłoga

Urządzając przedpokój powinnaś zwrócić szczególną uwagę na jakość pokrycia podłogowego. Przedpokój jest pomieszczeniem przechodnim, w którym nie brakuje wilgoci czy zabrudzeń nanoszonych wraz z obuwiem. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykończenie podłogi w przedpokoju płytkami gresowymi o niejednorodnej strukturze, dzięki czemu brud nie będzie zbyt widoczny. Możesz również postawić na wodoodporne panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności, najlepiej w kolorze i wzorze podobnym do podłóg znajdujących się w sąsiednich pokojach. Tym samym przedpokój stanie się integralną częścią całego mieszkania i będzie wydawał się na zdecydowanie bardziej przestronny niż w rzeczywistości.

Pomysły na mały przedpokój: szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi

Jeśli posiadasz mały i wąski przedpokój, powinnaś rozważyć szafę wnękową na wymiar. Niewielkie korytarze często charakteryzują się stosunkowo ustawnymi wnękami, które idealnie nadają się na szafę w zabudowie. W małym przedpokoju nadmiar ubrań czy innych przedmiotów dodatkowo przytłacza przestrzeń, dlatego warto wykorzystać potencjał przedpokoju do granic możliwości. Co więcej, szafa wnękowa w korytarzu zwiększa przestrzeń do przechowywania – możesz w niej trzymać odzież zimową lub stworzyć mały kącik gospodarczy.

Aranżacje małego przedpokoju: meble wielofunkcyjne

Oprócz pojemnej szafy wnękowej, w Twoim korytarzy powinny znaleźć się nowoczesne, funkcjonalne meble do przedpokoju. Dobrym rozwiązaniem będzie szafka, która będzie służyć nie tylko do przechowywania butów czy ubrań, ale będzie łączyć w sobie funkcje wygodnego siedziska, wieszaka, a także dużego lustra. W ten sposób unikniesz zagracenia przestrzeni, a jednocześnie zapewnisz sobie i swoim gościom swobodę korzystania z przedpokoju.

Oświetlenie w małym przedpokoju kluczem do sukcesu

Mały przedpokój stanowi przestrzeń dość problematyczną do urządzenia, ponieważ na zaledwie kilku metrach kwadratowych znajduje się dużo mebli i przedmiotów codziennego użytku. To z kolei stwarza pewne „martwe strefy”, do których światło centralne może nie docierać. Dlatego w przedpokoju powinnaś zainstalować kilka świateł punktowych tak, aby korzystanie z każdej części korytarza nie sprawiało trudności.