Sposoby na zmęczenie

Zmęczenie – jak sobie z nim poradzić?

Ciągle jesteś senna, brak ci motywacji do działania a weekend najchętniej spędziłabyś pod ciepłą kołdrą w towarzystwie Netflixa? Głównym winowajcą może być zimowa chandra, ale równie dobrze możesz zmagać się z nadmiernym przemęczeniem organizmu. Jest to coraz bardziej powszechne zjawisko w naszym społeczeństwie, szczególnie gdy wyścig za karierą i pieniędzmi nie pozwala porządnie wypocząć i zregenerować swój organizm. Przyczyn nadmiernego uczucia zmęczenia może być wiele, jednak warto rozpocząć walkę ze swoimi słabościami już teraz. Jak poradzić sobie ze zmęczeniem?

Uczucie zmęczenia – przyczyny

Przyczyn przemęczenia możesz doszukiwać się w swoim stylu życia. Po pierwsze, zwróć uwagę na długość i jakość swojego snu. Organizm do pełnej regeneracji potrzebuje odpowiedniej dawki nocnego wypoczynku, a spanie po 4-5 godzin dziennie wcale mu tego nie zapewnia. A może stres związany z rozwojem zawodowym i prowadzeniem domu jest dla Ciebie zbyt przytłaczający? Nadmierny stres również jest częstą przyczyną uczucia zmęczenia. Jeśli do tego dodasz niezdrową dietę, możesz znaleźć prawdziwą przyczynę Twojego problemu.

Czasem jednak zmęczenie nie wynika z niehigienicznego stylu życia, a może być objawem poważniejszej choroby. Jeśli stan zmęczenia utrzymuje się przez kilka tygodni, powinnaś zgłosić się do lekarza. Twoje zmęczenie może być związanie z cukrzycą, chorobami tarczycy, anemią, a nawet być pierwszą oznaką depresji.

Zmęczenie – reakcja obronna organizmu

Uczucie zmęczenia to sygnał alarmowy, jaki wysyła Ci Twój organizm. Dobrze funkcjonujący mechanizm obronny właśnie w ten sposób ostrzega Cię przed nadmiernym wyczerpaniem energii tak potrzebnej do prawidłowego działania podstawowych funkcji życiowych. Zmęczenie może przybierać różne formy: od psychicznych, czyli znużenie czy dekoncentracja, po fizjologiczne – objawiające się najczęściej odwodnieniem czy niedotlenieniem organizmu.

Sposoby na ciągłe zmęczenie

Jeśli masz już dość uczucia senności, złego samopoczucia i braku energii do życia, powinnaś niezwłocznie wprowadzić kilka zmian do Twojego życia. Kilka kosmetycznych modyfikacji Twoje harmonogramu dnia może sprawić, że wstąpią w Ciebie nowe siły, a permanentne uczucie zmęczenia odejdzie w zapomnienie. Jak to zrobić?

Sposoby na ciągłe uczucie zmęczenia: wyśpij się

Twój organizm codziennie potrzebuje porządnej dawki regeneracji, dlatego powinnaś zacząć się wysypiać. Już 7-godzinny sen powinien poprawić Twoje samopoczucie i sprawić, że uczucie zmęczenia zniknie jak ręką odjął. Co więcej, liczy się nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Przed snem powinnaś się wyciszyć, zrelaksować, przygotować swój organizm do nocnego wypoczynku. Zadbaj również o odpowiednie warunki do spania – wywietrz sypialnię i pozbądź się wszelkich „rozpraszaczy”.

Sposoby na uczucie zmęczenia: zrelaksuj się

Łatwo się mówi, jednak zrelaksowany organizm to wypoczęty organizm. Od czasu do czadu zadbaj nie tylko o rodzinę czy pracę – wygospodaruj chwilę tylko dla siebie. Wieczór z ulubioną książka, mini-seans filmowy czy kąpiel z olejkami eterycznymi – każdy sposób jest dobry, żeby zredukować poziom stresu do minimum.

Sposoby na zmęczenie: jedz zdrowo

Bardzo wiele zależy od tego, w jaki sposób się odżywiasz. Niezdrowa dieta pełna pustych kalorii i przetworzonych produktów to prosty przepis na problemy ze zdrowiem. Bynajmniej nie chodzi tylko o nadwagę – posiłki ubogie w cenne składniki odżywcze to prosty przepis na uczucie zmęczenia. Zwróć uwagę na to, co jesz – Twoja dieta powinna być w jak największym stopniu zbilansowana.

Sposoby na przemęczenie: rusz się

Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych lekarstw na zmęczenie. Brak ruchu powoduje niedotlenienie mózgu, dlatego możesz być ospała i zdekoncentrowana. Ćwiczenia to świetny sposób na pobudzenie swojego organizmu, a zmęczenie fizyczne pomoże Ci szybciej zasnąć.