kultura

Kupujemy mieszkanie w województwie podlaskim – zalety życia w tej części Polski

Podlasie to jeden z piękniejszych obszarów naszego kraju. Należy również do tych najmniej odkrytych. To świetne połączenie cech, które przemawia za tym, aby zamieszkać we wschodniej części Polski. Jakie zalety ma życie w tamtejszym rejonie?

Brak smogu

Smog to problem, który mocniej dotyka polskie miasta. Co ciekawe dotyczy on nie tylko obszarów przemysłowych czy górniczych, gdzie od lat władze nie mogą sobie poradzić z zanieczyszczeniem powietrza, ale również średniej wielkości aglomeracje miejskie. Jak wiadomo, ma on negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie również na kondycję i zdrowie fizyczne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka miejsc, w których smog nie występuje.

Do nich zaliczyć można obszary w województwie podlaskim. Nie są one tak gęsto zaludnione jak aglomeracyjne miejscowości, dzięki czemu mniej generowanych jest szkodliwych odpadów. Dodatkowo Podlasie to tereny pełne zieleni. Drzewa i znajdująca się tam roślinność sprawiają, że szybciej wchłaniany jest nadmiar dwutlenku węgla – główny winowajca smogowego problemu.

Bliskość natury

Podlaskie to fantastycznie położone miejsce dla osób, które uwielbiają bliskość natury. W okolicy znajdziemy nie tylko malowniczo położone jeziora i rzeki, ale również całe mnóstwo lasów. W ich otoczeniu znajdują się stare domy, natura nie zawładnięta przez człowieka oraz dziko pasące się zwierzęta.

W zielonych lasach nie brakuje również szlaków oraz ścieżek. To nie lada gratka dla fanów biegania lub rowerowych wycieczek. Jednego mogą być pewni – na podlasiu znajdą dużo miejsca na realizację swojej pasji.

Co warto zobaczyć w województwie podlaskim?

Najważniejsze atrakcje: http://www.dawna-suwalszczyzna.com.pl/2021/10/20/zwiedzanie-woj-podlaskiego-co-warto-zobaczyc-atrakcje/.

Doskonałe położenie

Mimo że województwo podlaskie położone jest na wschodniej ścianie kraju, to jego położenie można określić, jako atrakcyjne. Wystarczy skorzystać z samochodu, aby szybko dojechać na Litwę, gdzie nie brakuje urokliwych miasteczek, historycznych zabytków czy śladów polskiej kultury. Równie blisko jest nad nasze Mazury. Miejsce stworzone do odpoczynku. Lasy, jeziora i świetna baza hotelowo-restauracyjna przyciąga co roku miliony turystów, nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Z Podlasia jest tam dosłownie .. rzut beretem.

Niedaleko jest także do stolicy. Dzięki nowo wybudowanym drogom, pokonanie trasy z Białegostoku do Warszawy zajmuje niewiele ponad dwie godziny. To idealna odległość, aby korzystać z uroku stołecznego życia, a także znajdującej się tam infrastruktury – mieszkając jednocześnie daleko od dużego miasta.

Tańsze nieruchomości

Ceny mieszkań oraz działek budowlanych rosną w szaleńczym tempie. Odczuwają to przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Notowany w nich roczny wzrost cen, określany jest najczęściej w kilkunastoprocentowej wartości.

Takiego problemu nie mają mieszkańcy Podlasia. Tamtejsze nieruchomości dalej należą do najtańszych w kraju. Mowa tutaj zarówno o mieszkaniach czy domach z rynku wtórnego, jak i nowych inwestycjach deweloperskich. Znacznie tańsze są również działki budowlane, co jest dobrą wiadomością dla osób, które planują budowę własnego domu jednorodzinnego.

Planujesz kupić mieszkanie w województwie podlaskim? Zobacz, jak poprawnie policzyć ratę kredytu hipotecznego: https://homla.pl/artykul/66/jak-policzyc-rate-kredytu-hipotecznego?_escaped_fragment_.

Kulturowa mieszanka

Nie ma drugiego obszaru Polski, w którym przeplata się tak wiele dróg różnych kultur. Tworzą w ten sposób barwną społeczność, żyjącą w zgodzie. Na obszarach podlasia można spotkać miasteczka, które zamieszkiwane są nie tylko przez katolików, ale również wyznawców prawosławia, tatarów i żydów. Przedstawiciele każdej z kultur wyróżniają się swoją kuchnią, świętami oraz ubraniem. Tutaj zebrani są w jednym miejscu, dzięki czemu można poznać je wszystkie na raz.