praca

5 skutecznych sposobów na znalezienie pracy

Poszukiwanie pracy jest często długim i żmudnym procesem, który niejednokrotnie wywołuje w nas skrajne uczucia. Często wysyłamy dziesiątki CV, a mimo to nie otrzymujemy nawet propozycji rozmowy kwalifikacyjnej. Oznacza to, że albo brakuje nam wymaganych umiejętności, albo odpowiedniej formy prezentacji lub też szukamy zatrudnienia w zły sposób. Przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na znalezienie pracy.

Przygotowanie profesjonalnego CV

Wiele osób szuka pracy bezskutecznie, ponieważ ich CV niczym nie wyróżnia się na tle innych lub jest mało czytelne, przez co rekruter już na pierwszym etapie je odrzuca. Dlatego warto przyglądnąć się mu krytycznym okiem. Jeżeli od dłuższego czasu wysyłamy ten sam życiorys, warto go nieco zmodyfikować. Powinien być czytelny, zawierać dane osobowe, wykształcenie i doświadczenie. Muszą się w nim znaleźć również informacje o naszych umiejętnościach, a także ukończonych kursach i szkolenia, które wyróżnią nas na tle innych kandydatów. CV powinno być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić rekruterowi w ciągu kilku sekund odnalezienie interesujących go informacji.

List motywacyjny

List motywacyjny to świetny sposób na dobre zaprezentowanie swojej kandydatury potencjalnemu pracodawcy. Za każdym razem należy go pisać konkretnie dostosowując do stanowiska, o które się ubiegamy. List daje nam możliwość nawiązania bardziej bezpośredniego kontaktu z rekruterem i opisania umiejętności, które nie zostały zawarte w CV.

Wykorzystanie portali internetowych

Szukając pracy, warto przeglądnąć wszystkie portale, w których firmy zamieszczają informacje o poszukiwaniu pracowników. Serwisy takie zwykle umożliwiają nam filtrowanie wyników wyszukiwania. Jeśli więc interesuje nas na przykład wyłącznie praca w Warszawie, konkretne stanowisko czy rodzaj umowy, przeglądarki takie bardzo nam to ułatwią. Warto również zadbać o swój wizerunek w sieci, ponieważ rekruterzy szukają potwierdzenia informacji zawartych w CV w mediach społecznościowych.

Złożenie CV do konkretnej firmy

Warto stworzyć sobie listę firm, w których chcielibyśmy pracować i przeglądnąć ich strony internetowe w poszukiwaniu interesującej nas oferty pracy. Niektóre przedsiębiorstwa nie umieszczają informacji o wakatach na ogólnodostępnych portalach dla osób poszukujących pracy, a jedynie na swojej stronie internetowej. Nawet jeżeli nie znaleźliśmy informacji o poszukiwaniu pracowników, warto przesłać do takiej firmy swoje CV.

Znajomi

Warto popytać znajomych, zwłaszcza tych, którzy pracują w tej samej branży czy ich firmy nie poszukują nowych pracowników. Wiele ofert pracy nie jest publikowanych w internecie ani na stronach internetowych przedsiębiorstw. Istnieje ukryty rynek pracy opierający się właśnie m.in. na poszukiwaniu kandydatów na poszczególne stanowiska przez polecenia pracowników.