Jakie są rodzaje łańcuchów do maszyn rolniczych?

Rozwój technologiczny zmienił polską wieś poprzez liczne udogodnienia, wliczając w to wszelkiego rodzaju maszyny. Pozwalają szybciej i dokładniej wykonać pracę, bez nadmiernego wysiłku. Wiele używanych na co dzień maszyn w swoich układach napędowych posiada różnego rodzaju łańcuchy. Może nadszedł czas na ich konserwację lub wymianę? Nie pozwól na awarię sprzętu! Poznaj rodzaje łańcuchów do maszyn rolniczych. Przedłuż ich działanie.

Wytrzymałość i solidność jako istotne cechy łańcuchów do maszyn rolniczych

Dobrej jakości, wytrzymały i solidny łańcuch to podstawa w każdym gospodarstwie rolnym. Są one podstawowym elementem warunkującym działanie maszyn rolniczych. W tym miejscu warto wymienić łańcuchy:

 • do wozu paszowego;
 • do kombajnu;
 • podajnika pochyłego;
 • do sieczkarni;
 • do siewnika;
 • do prasy rolniczej, przy czym wyróżnia się łańcuchy zwijające i napędowe;
 • do przystawki do kukurydzy;
 • do koszenia kukurydzy.

Chcąc obniżyć ryzyko awarii maszyny rolniczej do minimum, należy sięgnąć po łańcuchy o konkurencyjnych parametrach, które w swojej ofercie posiada sklep Rai-Bud S.C. Warto poznać rodzaje łańcuchów i dobrać odpowiedni, aby zmniejszyć znaczenie eksploatacji maszyn.

Wytrzymałość i cicha praca — rodzaje łańcucha drabinkowego

Pierwszy łańcuch do maszyn rolniczych to łańcuch drabinkowy. Nazwę zawdzięcza specyficznej konstrukcji. Ogniwa ustawione w jednej płaszczyźnie posiadają poprzeczny łącznik, co razem łudząco przypomina drabinę. Jest to główna cecha, odróżniająca ten typ od łańcucha pierścieniowego, gdzie ogniwa ustawia się prostopadle. Istnieją trzy rodzaje łańcuchów drabinkowych:

 • zębate — są stabilne i cicho pracują dzięki zastosowaniu w do ich produkcji płytek o kształcie zębów, a także umieszczeniu szeregowo na jednym sworzniu kilku płytek;
 • tulejkowe — na sworzniach osadza się ogniwa, które łączą się ze sobą walcowatymi tulejami, używane w napędach pomocniczych maszyn wolnobieżnych;
 • rolkowe — w tym przypadku również stosuje się walcowate tuleje na sworzniach, z tą różnicą, że ogniwa wyposażone są w dodatkową rolkę, jej obroty nie są zależne od ruchu tulei, atutem łańcuchów rolkowych jest wytrzymałość, dzięki czemu swoje zastosowanie znajdują w maszynach szybkobieżnych lub w napędach głównych.

Ciężkość i sztywność łańcucha płytkowego

Charakteryzuje się licznymi płytkami, które znajdują się na jednym sworzniu. Wyróżnia się swoją ciężkością i ciasnym połączeniem elementów, co nadaje mu dodatkowej sztywności. Jest to idealny wybór przy wszelkich obciążających pracach w rolnictwie.

W rolnictwie stosuje się kilka rodzajów łańcuchów. Każdy z nich posiada unikalne cechy, przez co łatwo manewrować między nimi, wybierając odpowiedni w przypadku wybranej maszyny.