Na którą metodę antykoncepcji najlepiej się zdecydować?

 Zapobieganie ciąży może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod. Antykoncepcja dla kobiet i antykoncepcja dla mężczyzn pozwala znacząco ograniczyć ryzyko związane z zapłodnieniem, jednak należy wiedzieć, że żadna z popularnych metod antykoncepcji nie gwarantuje 100% pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Jaką metodę antykoncepcji wybrać? Podpowiadamy.

Jak zapobiegać ciąży?

Antykoncepcja dla kobiet i antykoncepcja dla mężczyzn to znane od lat metody zapobiegania ciąży. Każda z nich charakteryzuje się określoną skutecznością. Jedyną w pełni skuteczną metodą antykoncepcji w przypadku mężczyzn jest wazektomia. Zabieg ten pozwala na cieszenie się seksem bez ryzyka dojścia do zapłodnienia. W przypadku kobiet nie są stosowane chirurgiczne metody antykoncepcji, jednakże czasami zachodzi konieczność wykonania ratujących zdrowie i życie zabiegów ginekologicznych, których skutkiem jest utrata zdolności rozrodczych. Dobór metody antykoncepcji zawsze warto skonsultować z lekarzem, który doradzi najlepsze z dostępnych rozwiązań oraz rozwieje ewentualne wątpliwości związane ze stosowaniem antykoncepcji.

Dostępne metody antykoncepcji

Najczęściej stosowane metody antykoncepcji możemy podzielić na:

  • metody naturalne,
  • metody mechaniczne,
  • metody hormonalne.

Rzadziej stosowane są chemiczne metody antykoncepcji. Z pomocy specjalisty, w kwestii doboru metody zapobiegania ciąży, możemy skorzystać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Do naturalnych metod antykoncepcji zaliczamy m.in. metodę termiczną, stosunek przerywany oraz wstrzemięźliwość płciową. W przypadku wstrzemięźliwości płciowej mamy 100% pewności, że nie zajdziemy w ciążę, bo brak współżycia oznacza zerowe szanse na zapłodnienie. W przypadku pozostałych metod naturalnych prawdopodobieństwo zajścia w niechcianą ciążę jest duże.

Do antykoncepcji mechanicznej zaliczamy m.in. prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet oraz wkładkę wewnątrzmaciczną, które cechują się stosunkowo wysoką skutecznością w zapobieganiu zapłodnieniu, jednak czasami okazują się zawodne. W przypadku jednego z najczęściej stosowanych środków antykoncepcyjnych, czyli prezerwatywy, zyskujemy także ochronę przed chorobami przenoszonymi podczas stosunku płciowego m.in. wirusem HIV. Prawidłowo założona, szczelna i dopasowana pod względem rozmiaru prezerwatywa, która nie pękła i nie zsunęła się podczas stosunku, zapewnia wysoki poziom ochrony przed zapłodnieniem. Prezerwatywa powinna być stosowana w przypadku każdego stosunku z nowo poznaną osobą, nawet jeżeli stosujemy inne metody antykoncepcji, bo ogranicza ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi.

W przypadku hormonalnych metod antykoncepcji możemy zdecydować się na jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe pigułki bądź plastry, które dostępne są na receptę. Antykoncepcja hormonalna zapewnia wysoki poziom ochrony, o ile nie zapomnimy o przyjmowaniu tabletek lub zmianie plastra. Niestety, ma także skutki uboczne i nie może być stosowana przez wszystkie kobiety.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Dobór metody antykoncepcji najlepiej przedyskutować z lekarzem ginekologiem, który po wykonaniu niezbędnych badań oraz przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, doradzi najlepsze z dostępnych rozwiązań. Konsultując się ze specjalistą, mamy pewność, że metoda antykoncepcji jest dobrana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.