wizyta u notariusza

Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji dziedziczenia, powinniśmy wiedzieć jakie kwestie formalne są niezbędne do przyjęcia spadku. Prawo spadkowe to szeroka dziedzina, dlatego wymaga starannego przygotowania oraz stosownej wiedzy. Istnieje szereg dokumentów prawnych potrzebnych podczas spraw spadkowych. Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia i jak je uzyskać?

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Prawo spadkowe obejmuje szereg czynności prawnych niezbędnych podczas dziedziczenia majątku. Jednym z dokumentów realizowanych w obecności notariusza jest poświadczenie dziedziczenia. Jest to rodzaj formalnego potwierdzenia nabycia prawa do spadku. Powołanie do spadku nie jest automatycznym jego nabyciem. Niezbędne jest notarialne potwierdzenie jego przyjęcia i spełnienie wymogów formalnych.

Notariusz korzystając ze swoich kompetencji, sporządza w obecności spadkobierców protokół dziedziczenia oraz poświadczenie dziedziczenia. Są to obowiązujące urzędowe dokumenty, które prawnie potwierdzają prawo własności.

Jak uzyskać poświadczenie dziedziczenia?

Aby notariusz mógł sporządzić poświadczenie dziedziczenia, należy spełnić kilka niezbędnych ku temu kwestii. Przede wszystkim w kancelarii notarialnej należy zebrać wszystkich spadkobierców oraz przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające zgon spadkodawcy, dane spadkobierców oraz testament lub inny dokument potwierdzający wartość majątku. Każdy notariusz posiadający prawne kwalifikacje może sporządzić taki dokument. Kancelaria Notarialna Ł. Górski, M. Jaworowska-Górska w Warszawie oferuje kompleksowe usługi z zakresu czynności notarialnych dokonywanych w związku z prawem spadkowym. Doświadczeni notariusze zadbają o zgodność spisywanego poświadczenia dziedziczenia oraz pomogą z ewentualnymi wątpliwościami.

Kiedy poświadczenie dziedziczenia nie może zostać sporządzone?

Istnieje kilka sytuacji, w których to notariusz nie może sporządzić poświadczenia dziedziczenia. Jest to między innymi sytuacja, w której już wcześniej został takowy dokument sporządzony. Dodatkowo nie może to nastąpić w momencie, w którym okaże się, że podczas sporządzania poświadczenia nie byli obecni wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Co więcej, jeżeli spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne lub istnieje testament, który nie został otworzony oraz ogłoszony, wtedy również notariusz nie może sporządzić takowego dokumentu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skorzystać z porady notariusza, który pomoże nam rozwiązać wszelkie wątpliwości i poinformuje o obowiązujących przepisach.