witaminy i mineraly

Jak łączyć witaminy i minerały, aby poprawić ich wchłanianie?

Wielu pacjentów ma problemy, polegające na słabym wchłanianiu określonych witamin i minerałów. Nie każdy wie, że ich wchłanianie to reakcja łańcuchowa, co oznacza, że jeżeli ma się niedobory w określonych składnikach odżywczych, może to pogarszać wchłanianie innych substancji. Jak powinno się łączyć najważniejsze witaminy i minerały?

Co może mieć wpływ na słabe wchłanianie witamin i minerałów?

Pogorszenie wchłaniania niektórych witamin oraz mikro- i makroelementów może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to skutek konkretnych problemów zdrowotnych. Może do tego dojść np. w wyniku dysfunkcji wątroby i trzustki, nadczynności tarczycy lub z powodu przyjmowania niektórych leków. Pogorszenie przyjmowania niektórych witamin i minerałów może być też spowodowane podażą dużych ilości innych mikro- i makroelementów.

Z czym łączyć najważniejsze witaminy? – przykładowe zestawy witamin

Aby stosowanie suplementów diety mogło dawać pacjentowi dużo korzyści, warto jest stosować wyłącznie zalecane połączenia niektórych witamin i minerałów. Część witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach i w takiej formie powinno je się przyjmować. Do tej grupy należą przede wszystkim witaminy A, D, E i K. Taki zalecany sposób ich suplementacji sprawia też, że lepiej jest je przyjmować w kroplach niż w tabletkach lub w kapsułkach. Najlepiej w trakcie bogatych w tłuszcz posiłków.

Oprócz tego zaleca się, aby żelazo było przyjmowane wraz z witaminą C. To samo dotyczy witamin z grupy B. Witamina C zwiększa bowiem ich przyswajalność i jako doskonały przeciwutleniacz zapobiega też oksydacji innych substancji aktywnych.

Ważnym elementem suplementacji jest też połączenie przyjmowania witaminy B6 i magnezu. Obie te substancje mają wpływ na to, jak dobrze są przyjmowane przez organizm człowieka.

Które witaminy i minerały się wzajemnie wykluczają?

Istnieją także witaminy i minerały, które nie powinny być razem przyjmowane. Na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Stosując suplementację najlepiej jest wybierać gotowe zestawy witamin i minerałów, które zostały stworzone z myślą o konkretnych potrzebach pacjentów. Samemu dobierając konkretne witaminy i minerały możemy mieć z tym problem i będziemy ryzykowali, że wybrane składniki nie sprzyjają dobremu wchłanianiu.

Na pewno nie powinno się ze sobą łączyć przyjmowania wapnia i magnezu. Wapń niemal zupełnie hamuje też absorpcję żelaza. Przyjmowanie tych 3 składników jest ważne np. w osteoporozie. W takich przypadkach należy je przyjmować oddzielnie i rozłożyć to w czasie.

Z żelazem nie powinno się też łączyć przyjmowania cynku. To samo dotyczy selenu. Te dwa zestawienia mają bowiem silne działanie antagonistyczne.