branza cukiernicza

Jak zbudować linię produkcyjną dla przetwórstwa cukierniczego?

Współczesne przetwórstwo cukiernicze, choć wciąż czerpie inspiracje z dawnych tradycji rzemieślniczych, od dłuższego czasu korzysta z nowoczesnych technologii produkcyjnych. Musi zapewnić bowiem wysokie standardy jakościowe i sprostać wygórowanym oczekiwaniom rynku. Warto więc wiedzieć, jak zbudować linię produkcyjną dla przetwórstwa cukierniczego, aby z sukcesem konkurować na rynku.

Linie produkcyjne dla cukiernictwa

Kompletne linie produkcyjne umożliwiają szybką i oszczędną produkcję wyrobów cukierniczych. Pozwalają na wyrób różnego typu produktów w formule od surowca do gotowego opakowania. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewniają dokładne utrzymywanie rygorów produkcyjnych i pełną powtarzalność procesów. Dzięki rozbudowanym programom do sterowania poszczególnymi komponentami linie produkcyjne pracują w trybie automatycznym. Umożliwia to także szybką modyfikację procesu produkcyjnego i reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Konfiguracja cukierniczych linii produkcyjnych

Najczęściej stosowane linie technologiczne w przetwórstwie cukierniczym to linie do produkcji czekolad, pralin i batonów oraz żelków i galaretek. Linie produkcyjne konfiguruje się w zależności od surowca oraz oczekiwać, jakie stawia się przed produktem finalnym. Dobrym przykładem linii technologicznej jest linia do produkcji czekolady, z której parametrami można zapoznać się, odwiedzając stronę internetową dystrybutora maszyn cukierniczych BMC Polska z Warszawy. Umożliwia ona produkcję czekolad, batonów oraz pełnych pralin czekoladowych i czekoladek. Pracuje w trybie ciągłym i składa się przede wszystkim ze zbiornika do topienia czekolady, temperówki, dozownika i tunelu chłodniczego. Może być również uzupełniona o granulator do posypywania np. orzechami lub innymi dodatkami.

Komponenty linii produkcyjnych dla przetwórstwa cukierniczego

Produkcja i konfekcjonowanie wyrobów cukierniczych wymagają specjalistycznych maszyn, które wchodzą w skład linii technologicznych. Są to urządzenia, które muszą sprawnie miksować, mieszać w obydwu kierunkach, rozdrabniać, podgrzewać, pasteryzować, temperować, schładzać, frezować, nadziewać oraz mrozić. Przy projektowaniu linii produkcyjnej należy więc wziąć pod uwagę finalny wygład i skład produktu oraz sposób jego konfekcjonowania.