aranzacja kuchni

Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Wygodnie urządzona i zapewniająca swoim użytkownikom dostęp do wszystkich niezbędnych elementów wykończeniowych i urządzeń AGD zapewni odpowiedni komfort w trakcie przygotowywania posiłków i wykonywania innych kuchennych czynności. Jednym z popularniejszych sposobów aranżacji kuchni jest kuchnia w kształcie litery L. W jaki sposób można zaaranżować kuchnię w kształcie litery L. Czy na pewno jest to dobry wybór?

Gdzie kuchnia w kształcie litery L jest najlepszym rozwiązaniem?

Aranżacja kuchni w kształcie litery L jest dobrym rozwiązaniem zarówno w małych, jak i w dużych pomieszczeniach. W takich kuchniach ciąg szafek obejmuje dwie ściany i narożnik. Urządzając kuchnię w taki sposób ma się możliwość łatwiejszego podziału kuchni na ważne strefy użytkowe i zapewnić sobie dzięki temu na co dzień więcej wygody podczas wykonywania codziennych czynności. Kuchnie w kształcie litery L są szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku małych wnętrz, w których nie ma można w inny sposób umieścić wszystkich niezbędnych elementów wykończeniowych. Wybierając meble kuchenne na zamówienie bardzo łatwo jest w małej kuchni wyznaczyć wszystkie strefy i na pewno, pomimo niewielkich rozmiarów pomieszczenia, będzie  w nim wygodnie gotować, sprzątać i wykonywać inne prace.

Sposoby aranżacji kuchni w kształcie litery L

Istnieje kilka sposobów aranżacji kuchni w kształcie litery L. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów ze sklepu z meblami ZOV w Poznaniu, który specjalizuje się w wykonywaniu mebli na wymiar:

Najprostsza zabudowa kuchenna w kształcie litery L obejmuje 2 przylegające ściany. Najłatwiej jest zapełnić w kuchni dużą wygodę, jeżeli są one pozbawione okien. W tego typu zabudowie kuchennej zazwyczaj na jednej ścianie stosuje się zabudowę do sufitu, natomiast na drugiej tylko niską zabudowę lub w razie potrzeby także szafki wiszące.

Zabudowa kuchenna na dwóch przylegających ścianach to nie jedyny sposób aranżacji kuchni w kształcie litery L. Można to także zrobić łącząc ze sobą np.:

  • zabudowę kuchenną ze stołem lub wyspą,
  • zabudowę kuchenną z umieszczonym pod oknem barkiem.

Kuchni w kształcie litery znakomicie się sprawdza także podczas wykańczania otwartych na salon aneksów kuchennych. W takich aranżacjach zazwyczaj część litery L nie przylega do ściany, tylko pełni w pomieszczeniu rolę granicy między częścią kuchenną a częścią dzienną.

Zalety kuchni w kształcie litery L

A dlaczego kuchnie w kształcie litery L są tak często wybierane przez klientów i przez architektów, którzy specjalizują się w projektowaniu aranżacji wnętrz? Przede wszystkim dlatego, że zabudowa kuchenna w kształcie litery L daje możliwość ergonomicznego rozplanowania w kuchni wszystkich stref i spełnienie zasad trójkąta roboczego. Jest to znakomity sposób wykończenia nawet wąskich kuchni, w których ciężko byłoby umieścić naprzeciw siebie 2 rzędy szafek. W takich kuchniach ma się też możliwość wykorzystania pojemnych szafek narożnych.