firany z zaslonami

Jak estetycznie łączyć firany z zasłonami w salonie?

Estetyczne połączenie firan z zasłonami to klucz do osiągnięcia atrakcyjnej aranżacji domu czy mieszkania. Wybierając te okienne dekoracje do salonu, zwróć uwagę, aby do siebie pasowały. Należy kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Przestrzegając pewnych zasad, stworzysz przytulny klimat w swoim wnętrzu. Na pewno spędzanie w nim czasu stanie się przyjemniejsze. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób łączyć firany z zasłonami.

Aranżacja salonu nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz stworzyć piękne, eleganckie, ale jednocześnie spójne i przytulne wnętrze, powinnaś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Bardzo duże znaczenie ma dekoracja okienna, o czym więcej mówi pracownik sklepu online z tekstyliami domowymi: Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na zakup rolet – nie prezentują się one jednak tak elegancko, jak firany i zasłony. Do salonu zdecydowanie polecamy takie połączenie, ponieważ wygląda dobrze, a jednocześnie wprowadza przytulny charakter do wnętrza.

Dopasowanie firan i zasłon pod względem długości

Jedną z najważniejszych kwestii stanowi dopasowanie firan i zasłon pod względem długości. Elementy wiszące na jednym oknie mogą być równe, ale niekoniecznie. Niekiedy łączy się krótkie firanki z długimi zasłonami, co również wygląda atrakcyjnie. Można też dopasować firany tylko delikatnie krótsze od zasłon. Niewskazane jest natomiast łączenie długich firan z krótkimi zasłonami – jest to uznawane za błąd przez dekoratorów wnętrz.

Wybór kolorystyki

Podczas dopasowywania zasłon i firan do salonu duże znaczenie ma również ich kolorystyka. Ogólna zasada mówi, że te elementy powinny mieć zbliżony do siebie odcień, ale zasłony mogą być nieco ciemniejsze. Taka dekoracja pięknie się prezentuje. Niewskazane jest łączenie ze sobą zupełnie różnych barw, mogłoby to wyglądać śmiesznie i wpłynąć niekorzystnie na wystrój wnętrza. Nieco większa dowolność panuje w przypadku wyboru białych firanek – do nich możesz dopasować kolorowe zasłony. Warto jednak dobrać je do innych dekoracji znajdujących się w salonie.

Czy materiał ma znaczenie?

Tworząc dekorację okienną, zwróć również uwagę na to, aby była wykonana z tych samych lub bardzo podobnych materiałów. Decydując się na delikatne firanki, zrezygnuj z ciężkich zasłon, ponieważ mogłyby wywołać nienaturalny efekt. Uniwersalne firanki gładkie pozwalają na dopasowanie kolorowych zasłon z nadrukiem. Jednak wybór wzorzystych firan sprawia, że dopasowane do nich zasłony powinny być jednolite.