imitacja drewna

Jak uzyskać efekt drewna na elewacji?

Mimo, że od lat na rynku dostępnych jest wiele innych materiałów budowalnych, drewno do dziś cieszy się sporą popularnością. Jest wręcz coraz chętniej wykorzystywane w aranżacji budynków i wnętrz. Niestety nie zawsze jego wykorzystanie jest możliwe – często poważną przeszkodę stanowią koszty surowca. Na szczęście możliwe jest uzyskanie efektu drewna na ścianach przy użyciu innych metod.

Drewno bez drewna?

Rynek materiałów budowalnych już od lat dostarcza rozwiązań, które mają imitować naturalną strukturę czy kolorystykę prawdziwego drewna. Przykładem są tu np. odzyskujące popularność tapety czy materiały drewnopodobne pokrywane specjalnymi lakierami. Problem z nimi polega na tym, że mają one dość ograniczone zastosowanie – między innymi nie nadają się do użytku zewnętrznego. Do tego dochodzi dość niskiej jakości estetyka – tapeta z drewnianym wzorem wygląda dobrze tylko z dużej odległości, co dyskwalifikuje ją z użytku w pomieszczeniach.

Dużo lepszym rozwiązaniem są dostępne w ofercie firmy Tiserec powłoki o strukturze drewna. Wykonywane są one z wysokiej jakości tynków mineralnych, nakładanych na specjalnym podłożu. W powierzchni tynku odbijana jest trójwymiarowa struktura drewna, następnie jest on malowany na naturalny kolor. Efektem są cienkie i lekkie panele, które można bez większego problemu przykleić na praktycznie każdej pionowej powierzchni – zarówno elewacji, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Jakie są zalety powłok o strukturze drewna?

Powłoki o strukturze drewna to rewolucyjne rozwiązanie, które posiada wiele istotnych zalet, między innymi:

  • wysoką wytrzymałość i odporność – panele doskonale radzą sobie w trudnych warunkach. Można je montować na elewacjach oraz wewnętrza pomieszczeń, gdzie panuje wysoka wilgoć, np. łazienkach i kuchniach;
  • lekkość – panele z tynku nie obciążają konstrukcji ścian, można je montować nawet na ścianach działowych,
  • prostota montażu – powłoki mocuje się do ścian za pomocą kleju, dopasowanie do długości ścian wymaga użycia jedynie noża introligatorskiego,
  • fantastyczna estetyka – odwzorowanie faktury jest tak doskonałe, że na pierwszy rzut oka trudno odróżnić powłoki od naturalnego surowca.

Przy tym wszystkim imitacje drewna na elewację są bardzo tanie. To świetny produkt dla każdego, kto myśli o wprowadzeniu do wystroju swojej nieruchomości nieco klasycznej estetyki, jednak ze względów finansowych lub nie technicznych nie może sobie na to pozwolić. Raz zamontowane panele będą stanowić ozdobę domu przez wiele długich lat – bez potrzeby wymiany czy konserwacji.