rurociag w przemysle

Jak dobrać izolację do rurociągów w przemyśle?

Rurociągi to jedne z podstawowych instalacji stosowanych w zakładach przemysłowych bez względu na ich branżę. Aby były one w stanie poprawnie funkcjonować i nie generować kosztownych strat energii wymagają natomiast zastosowania odpowiednich izolacji. Dlatego też podpowiadamy na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę dobierając izolacje rurociągów przemysłowych, aby była ona w stanie w pełni spełniać swoje zadanie.

Jakie funkcje pełni izolacja rurociągów przemysłowych?

Izolacje rurociągów przemysłowych są jednym z rodzajów izolacji technicznych. Ich podstawowym zadaniem jest w związku z tym ograniczenie strat energii na przesyle, spowodowanych różnicami temperatur między otoczeniem a wnętrzem instalacji. Dodatkowo rolą izolacji rurociągów przemysłowych jest również zabezpieczenie przed kondensacją pary oraz ochrona osób pracujących w ich otoczeniu. Ze względu na swoje przeznaczenie dzielą się one na:

  • izolacje zimnochronne, które chronią medium przesyłane za pomocą rurociągów przed działaniem niskich temperatur,
  • izolacje ciepłochronne, które chronią medium przesyłane za pomocą rurociągów przed działaniem wysokich temperatur.

Co należy wziąć pod uwagę dobierając izolacje rurociągów przemysłowych?

Dobór odpowiedniej izolacji rurociągów wymaga uwzględnienia wielu kwestii. Dlatego też najlepiej powierzyć go specjalistom takim jak firma wykonująca izolacje przemysłowe IzoSerwis. Do najistotniejszych z nich zaliczyć można natomiast między innymi czynniki:

  • cieplne,
  • technologiczne,
  • techniczne,
  • ekonomiczne.

Odpowiednia, poprawnie dobrana izolacja rurociągu przemysłowego musi wyróżniać się natomiast właściwą grubością, odpornością na zmiany temperatur, niską nasiąkliwością, która zapobiegnie powstawaniu pod nią korozji elementów instalacji określanej jako CUI.

Sam dobór odpowiedniej izolacji to nie wszystko

Dobranie odpowiedniej izolacji rurociągów przemysłowych pod względem jej grubości, współczynnika przenikania ciepła oraz innych parametrów to jednak połowa sukcesu. Dodatkowo w tym przypadku istotny jest także jej odpowiedni montaż. Musi cechować się ona szczelnością na całej długości instalacji, zastosowaniem odpowiednich płaszczy ochronnych oraz stabilnym mocowaniem. Dlatego też nie tylko jej dobranie, ale i wykonanie najlepiej powierzyć specjalistom.