ogrzewanie podlogowe

Jak dobrać deski na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo chętnie wybierane przez właścicieli nowych domów czy mieszkań. Co więcej, jest ono coraz częściej łączone z drewnianymi deskami! Takie połączenie zapewnia nie tylko estetyczny, ale też bardzo praktyczny efekt, a także sprawia, że chodzenie po podłodze boso jeszcze nigdy nie było aż tak przyjemne. Sprawdźmy, jak więc dobrać deski na ogrzewanie podłogowe, by były one trwałe i odporne na zmiany temperatur!

Odpowiednie parametry techniczne i sposób montażu

Wybierając deski na ogrzewanie podłogowe, bardzo istotne są ich parametry techniczne. Właściwy dobór sprawi, że drewno nie będzie się odkształcać czy wypaczać pod wpływem zmian temperatur, a także nie zakłóci funkcji grzewczych zastosowanego przez Ciebie systemu ogrzewania podłogowego. Najlepszym obecnie systemem montażu jest łączenie odpowiednio nawierconych oraz grubych desek na zatrzask.

Sposób ten jest nie tylko estetyczny, ale też wygodny i praktyczny, a ponadto umożliwia ułożenie desek na ogrzewanie podłogowe bez konieczności używania kleju. Jest on także wskazany, jeśli chcesz elegancko połączyć deski z płytkami ceramicznymi bez stosowania listew łączeniowych.

Najlepszy gatunek drewna

Nie bez znaczenia pozostaje też wybór gatunku drewna. Również on ma wpływ na odporność desek na ciepło, zmiany temperatur oraz wilgoć. Świetnie w tym celu sprawdza się m.in.:

  • dąb,
  • jesion,
  • grab.

Ponadto dostępne są gatunki bardziej egzotyczne. Niezależnie od wyboru, drewno może być w odpowiedni sposób bielone lub wybarwiane, by uzyskało ciemniejszą tonację. Podłodze może zostać również nadany specyficzny – mniej lub bardziej regularny – sposób usłojenia i faktura w dotyku, dzięki czemu z dużą łatwością dostosujesz jej wygląd do swoich preferencji.

Dlaczego warto wybierać drewniane deski na ogrzewanie podłogowe?

Drewniane podłogi są wybierane z wielu przyczyn i doskonale sprawdzają się w większości domowych pomieszczeń. Jeśli chcesz, by Twoja podłoga była idealna, korzystaj z oferty wyłącznie renomowanych producentów, takich jak Marchewka. Wykonana z najlepszej jakości desek:

  • zapewni Ci estetyczny wygląd i przytulną atmosferę,
  • wytłumi odgłosy chodzenia dochodzące z innych pomieszczeń i dźwięki z zewnątrz,
  • będzie bardzo trwała i posłuży Ci przez wiele lat,
  • nie będzie się elektryzować ani przyciągać kurzu.

Wszystko to w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń, które z drewnianymi deskami na podłodze będą nie tylko wspaniale się prezentować, ale też wyróżnią się swoją funkcjonalnością.