lektor

Głosy lektorskie – gdzie szukać lektorów i jak złożyć zamówienie na nagranie?

Potrzebujesz dobrego lektora do realizacji projektu? Zobacz, gdzie obecnie można znaleźć oferty lektorów i jak złożyć zamówienie na przygotowanie materiału lektorskiego!

Kiedy konieczny jest lektor?

Lektor jest osobą, która spełnia bardzo ważną funkcję w realizacji wielu projektów. Odczytuje on przekaz, na przykład o charakterze reklamowym czy informacyjnym, może również podkładać głos pod zagraniczne produkcje.

Obecnie usługi lektorów są bardzo popularne podczas realizacji różnego rodzaju materiałów, na przykład jak:

  • seriale
  • filmy
  • prezentacje
  • reklamy
  • nagrania do automatycznej sekretarki
  • audiobook
  • materiały multimedialne

Gdzie można znaleźć oferty lektorów?

Dzisiaj znalezienie odpowiedniego lektora nie jest tak trudne jak jeszcze dekadę temu. Wynika to z faktu, że głos lektorski można łatwo i szybko wybrać za pośrednictwem internetu.

W sieci dostępne są obecnie serwisy określane mianem banków głosów czy baz głosów. Mają one postać serwisów zawierających nagrania lektorskie różnych lektorów i pomagają one w wyborze właściwej osoby do realizacji konkretnych projektów.

Banki głosów pozwalają również na łatwe skierowanie zapytania ofertowego do lektora oraz na zamówienie usług lektorskich bez konieczności wychodzenia z domu czy z biura.

Jak korzystać z bazy głosów?

Aby wybrać odpowiedniego lektora z bazy głosów, wystarczy jedynie dostęp do internetu, a także wyznaczone kryteria jego doboru. Należy określić je, uwzględniając przeznaczenie danego nagrania.

W bazach głosów swoje ogłoszenia mają tysiące lektorów, więc w celu wyszukania właściwej osoby warto wykorzystać specjalne wyszukiwarki oraz filtry. Na ich podstawie można określić konkretne parametry, jakimi ma cechować się lektor, przykładowo może być to jego płeć, wiek, specjalność, rozpoznawalność czy koszty usług lektorskich.

Jak zamówić nagranie u lektora?

Gdy udało się już wybrać odpowiedni głos lektorski, w takim przypadku można od razu zdecydować się na skontaktowanie się z lektorem, by zlecić mu przygotowanie materiału.

W celu złożenia zamówienia na przygotowanie nagrania lektorskiego konieczne jest przekazanie lektorowi informacji dotyczących rodzaju nagrania, jego przeznaczenia, treści nagrania wraz z sugestiami jego przygotowania. Trzeba również wskazać, na kiedy nagranie powinno być przygotowane.

Na podstawie przekazanych informacji lektor będzie mógł przygotować wycenę usługi. Zależna jest ona głównie od rodzaju nagrania, jego przeznaczenia i dodatkowo czasu jego trwania.

Po opłaceniu zamówienia lektor przystępuje do pracy oraz po przygotowaniu nagrania przekazuje je do klienta przez internet.