czujnik ruchu

Dlaczego warto korzystać z czujników ruchu? Zalety i zastosowanie

Nowoczesne czujniki ruchu znacznie ułatwiają korzystanie z obiektów oraz z ich otoczenia. Dzięki temu, że wykrywają ruch i obecność, mogą spełniać zróżnicowane funkcje – współpracować z oświetleniem, systemem alarmowym czy monitoringiem. Poznaj zalety i zastosowanie czujników ruchu w domu!

Jak działa czujnik ruchu?

Czujnik ruchu jest niewielkim urządzeniem, którego zadaniem jest wykrywanie ruchu oraz obecności w zależności od modelu.

Aktualnie w użyciu znajdują się różne warianty czujników, między innymi jak czujniki ruchu na podczerwień wykrywające ciepło obiektów, na przykład człowieka, zwierząt, pojazdów, czujniki reagujące na ruch, które wykorzystują światło laserowe, ultradźwięki.

Zależnie od tego, gdzie planuje się zastosowanie czujnika ruchu, należy dobrać jego odpowiedni wariant.

Jakie zadania mogą spełniać czujniki ruchu?

Urządzenia jak czujniki ruchu mogą służyć do prowadzenia różnych zadań. Same w sobie wykrywają ruch i obecność, a dzięki podłączeniu do innych instalacji pozwalają na łatwiejsze prowadzenie wielu czynności.

Najczęściej czujniki ruchu integrowane są z oświetleniem. Wtedy, gdy w zasięgu czujnika znajdzie się zatem osoba lub zostanie wykryty ruch, wtedy uruchamiają one światło, na przykład reflektor, oświetlenie LED w formie pasków, oczek, plafon.

Z kolei czujniki ruchu na podczerwień bardzo często używane są w połączeniu z instalacjami alarmowymi, ponieważ dzięki nim możliwe jest wykrycie obecności. W takim przypadku wszczynany jest alarm, na przykład w formie dźwiękowej, świetlnej, a także może powiadamia się użytkownika i odpowiednie służby.

Gdzie montuje się czujniki ruchu w domu i jego otoczeniu?

Dzisiaj czujniki ruchu są urządzeniami spotykanymi w wielu miejscach. Gdzie najczęściej są one montowane w domach jednorodzinnych oraz w ich otoczeniu?

Najczęściej montuje się czujniki ruchu:

  • Na schodach – zapewniają one wtedy bezpieczeństwo poruszania się po klatce schodowej, wykrywają ruch i natychmiast uruchamiają oświetlenie, a potem je wygaszają.

  • Przy drzwiach wejściowych – włączają światło, aby zapewnić wygodne wejście do domu, przyjęcie gości.

  • Na podwórkach – oświetlają one wtedy automatycznie większy teren, podnosząc poziom bezpieczeństwa i wygody.

  • W garażach – automatycznie uruchamiają światło, gdy wejdzie się do garażu lub wjedzie do niego samochodem.

  • Przy furtkach – pozwalają na oświetlenie przestrzeni i dodatkowo mogą spełniać funkcje zabezpieczające.

  • W domach i na ścianach zewnętrznych – służą wtedy do obsługi instalacji alarmowych.