ciecie laserowe

Czy laser pozwala na prezycyjne cięcie detali?

Cięcie laserem stosowane jest coraz częściej nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale też w branży automotive, logistycznej, rolniczej, a także przez producentów mebli. Laser światłowodowy używany jest m.in. do obróbki stali nierdzewnej, czarnej oraz aluminium. Korzystanie z niego pozwala na podniesienie jakości oferowanych usług oraz na spełnianie wymagań najbardziej wymagających Klientów, którzy oczekują bardzo wysokiej dokładności przy obróbce detali.

Z czego wynika precyzja cięcia laserem fiber?

Wycinarki z laserem fiber wyposażone są w połączone ze sobą diody tworzące strumień lasera. Wiązka przenoszona jest do głowicy przy pomocy włókna światłowodowego. Dzięki bezpośredniemu działaniu laser fiber wytwarza dziesięciokrotnie mniejszą długość fali niż lasery gazowe, a co za tym idzie, zapewnia wyższe skupienie energii i wysoką dokładność cięcia. Dzięki jego budowie, wyróżnia go znikome odchylenie wiązki, a także bardzo wysoka wydajność cieplna. Ponadto, cięty materiał nie wymaga dalszej obróbki, a laser fiber pozwala na oszczędność surowca, ze względu na możliwość optymalnego rozłożenia detali na arkuszu. Wygodę zapewnia elastyczna główka, która pomaga w dokładnej obróbce.

Jakie jest znaczenie sterowania numerycznego w cięciu detali?

Maszyny do cięcia laserem mogą być wyposażone CNC, czyli system sterowania numerycznego. Pozwala on nie tylko na wycinanie detali z bardzo wysoką precyzją, ale także na powtarzanie procesu, dzięki zaprogramowaniu maszyny. Dzięki temu, wycinarki CNC wykorzystywane są do masowej produkcji elementów, które wymagają nie tylko dokładności i precyzji, ale mają też bardzo skomplikowane kształty. Usługi cięcia stali i aluminium wycinarkami wyposażonymi w CNC oferuje np. firma Dajano z Opatówka.

W jakim przemyśle wykorzystywany jest laser do cięcia detali?

Wycinarki z laserem światłowodowym stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży motoryzacyjnej do produkcji elementów silników oraz części do wnętrz aut, a także w branży maszynowej i rolniczej. Laser fiber cieszy się również popularnością w branży meblowej, gdzie wykorzystywany jest do produkcji detali dekoracyjnych oraz elementów krzeseł i szaf. Dokładność cięcia zależy m.in. od gatunku oraz grubości obrabianego materiału, jednak może ona wynieść nawet 0,1 mm, np. w przypadku bardzo cienkich blach.