Dziecko niejadek

Drugie śniadanie do szkoły – jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Coraz więcej słyszy się o przypadkach nadwagi i otyłości u dzieci w wieku szkolnym, których dieta ogranicza się do wysoko przetworzonych posiłków. Otyłe dziecko najczęściej wyrasta na otyłego dorosłego, który z każdym kolejnym kilogramem traci pewność siebie i doprowadza swój organizm do ruiny. Pewnie sama niejednokrotnie przekonałaś się, że przytyć jest niezwykle łatwo, ale zgubić zbędne kilogramy to istna droga przez mękę. Jeśli chcesz zaoszczędzić dziecku problemów już na samym początku, zachęć go do spożywania zdrowych i zbilansowanych posiłków. Drugie śniadanie w szkole również powinno być pożywne i sycące, aby Twoja pociecha miała dużo siły i energii do nauki. Zatem jak zachęcić dziecko do jedzenia drugiego śniadania w szkole?

Drugie śniadanie: postaw na różnorodność

Kiedy przypomnisz sobie swoje dzieciństwo to uświadomisz sobie, że pewnie sama nie przepadałaś za drugimi śniadaniami przygotowywanymi przez Twoich rodziców. Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu dostępność niektórych produktów była ograniczona i pewnie dlatego Twoje śniadania do szkoły wyglądały dosyć schematycznie. Dzisiaj jednak masz dużo większe możliwości, bo półki w supermarketach aż uginają się od zdrowych i pełnowartościowych produktów. Kanapka z serem i szynką po kilku dniach może znudzić się nawet największemu głodomorowi, dlatego z niechęcią będzie sięgać po drugie śniadanie w szkole. Przygotowanie ciekawych, a co najważniejsze, smacznych kanapek do szkoły dla dziecka wcale nie zajmuje dużo czasu, a Twoje dziecko z większym entuzjazmem zasiądzie do posiłku.

Drugie śniadanie dla dziecka: ogranicz dostęp do gotówki

Czy w czasach szkolnych nie zdarzyło Ci się trzymać starej kanapki w plecaku do czasu, aż zaczęła ją pochłaniać pleśń? Z pewnością tak, a przyczyną niezjedzonej domowej kanapki była przekąska, którą zdołałaś kupić w sklepiku szkolnym. Co prawda polskie władze kilka lat temu wprowadziły ograniczenia co do sprzedaży niezdrowego jedzenia w sklepikach szkolnych, jednak dzieci nie byłyby sobą, gdyby nie znalazły idealnego sposobu na obejście tego zakazu. Przy szkołach czy głównych ulicach nie brakuje sklepów spożywczych, w których aż roi się od czipsów, batoników czy drożdżówek. Dlatego też przed podarowaniem dziecku pieniędzy dwa razy zastanów się, na co może wydać swoje drobne.

Zdrowe śniadanie do szkoły: (nie)zwykła kanapka

Dzieci zwracają szczególną uwagę na formę podawania posiłków. Dotyczy to nie tylko potraw, które serwujesz dziecku w domu, ale przede wszystkim jego drugiego śniadania, które powinno przyciągnąć jego uwagę. Tradycyjna, kwadratowa czy prostokątna kanapka to nic wyszukanego, dlatego Twoje dziecko szybko straci zainteresowanie jedzeniem przez Ciebie przygotowanym. Spróbuj wykrajać ciekawe kształty kanapek: gwiazdki, serduszka, księżyce – wszystko, co możesz wyczarować za pomocą noża czy specjalnych foremek, które możesz zamówić przez internet.

Drugie śniadanie do szkoły: zdrowe przekąski

Jeśli Twoje dziecko przebywa w szkole od samego rana do popołudnia powinnaś zapewnić mu nie tylko główny posiłek, ale również przekąski, które może chrupać między lekcjami. Oczywiście nie chodzi tutaj o słodycze czy słone przekąski – postaw raczej na owoce i warzywa. Ale nie w tradycyjnej formie – możesz przygotować np. mus jabłkowy lub koktajl na bazie mleka, bananów i truskawek. Zdrowe przekąski do szkoły dodadzą Twojemu maluchowi dużo energii i ułatwią przyswajanie wiedzy.