suplementy diety w ciazy

Ciąża i suplementacja – jak dobrać odpowiednie suplementy?

Dużo się mówi o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. To, czy przyszła mama dostarcza sobie i przy okazji dziecku niezbędnych składników odżywczych ma ogromne znaczenie nie tylko dla niej samej, ale ma i wpływ na prawidłowy rozwój płodu i zdrowie maleństwa.


Aby mieć pewność, że wszelkie ważne składniki są dostarczane, warto zdecydować się na suplement diety dla kobiet w ciąży. Co więc warto suplementować? I czym kierować się w wyborze najlepszego preparatu?

Wybieramy suplement diety dla kobiet w ciąży

Rynek suplementów jest bogaty. Jak wybrać spośród tych kolorowych etykiet preparat, który najlepiej będzie służyć ciężarnej? Przede wszystkim warto porozmawiać z lekarzem i ustalić jakie składniki powinno się suplementować. Najczęściej, kobietom w ciąży zaleca się suplementację kwasu foliowego który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwijaniu się układu nerwowego u płodu (warto zacząć go suplementować już na etapie planowania ciąży). Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany z moczem, więc nie trzeba się obawiać o przedawkowanie folianów.

suplementy diety dla kobiet w ciazy

Kolejnym ważnym składnikiem, który należy uwzględnić w suplementacji są kwasy DHA. Również wspomaga on rozwój układu nerwowego oraz rozwój siatkówki oka, jak również ma pozytywny wpływ na późniejszy rozwój umysłowy, jak też zmniejsza ryzyko rozwoju alergii u dziecka.

Udowodniono również, że suplementacja DHA reguluje nastrój przyszłej matki i zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej jak również minimalizuje możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Źródłem cennych kwasów DHA są przede wszystkim tłuste ryby morskie, niektóre algi i owoce morza, a jak wiadomo Polska zdecydowanie nie przoduje w spożyciu takowych produktów. To, dlatego kwas dokozaheksaenowy to suplement diety dla kobiet w ciąży który koniecznie należy wziąć pod uwagę.

W ciąży warto suplementować również jod, witaminę D oraz żelazo. Nie zapominajmy, że podstawą powinna być zdrowa, zbilansowana dieta. Przyszła mama powinna jeść często i regularnie, a posiłki muszą być urozmaicone.

Na co zwracać uwagę wybierając suplementy dla ciężarnych?

To naturalne, że przyszła mama chce zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze, może się więc okazać, że ulegnie pokusie zakupienia kilku różnych preparatów. Zdecydowanie odradzamy takie podejście. Przede wszystkim należy uważać z przypadkowym przyjmowaniem określonych suplementów, ponieważ jeden może osłabiać bądź nawet całkowicie zniwelować działanie drugiego. Co więcej, bardzo istotną cechą, którą należy wziąć pod uwagę jest wysoka biodostępność. Zdarza się, że konkretny preparat ma dużą zawartość np. żelaza, ale jest ono podane w formie o niskiej przyswajalności. Jak więc właściwie wybrać suplement diety dla kobiet w ciąży?
Należy brać pod uwagę wyłącznie przebadane, odpowiednio dobrane kompozycje suplementów będącą pod ścisłą kontrolą. Warto na opakowaniu szukać informacji np. o przyznanym certyfikacie GMP. Zalecamy również kierować się rekomendacjami PTGiP (Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników).