wiosenna alergia

Domowe sposoby na wiosenną alergię

Wiosna to nie tylko piękny czas, kiedy to przyroda budzi się do życia, a słońce zaczyna w końcu znów dawać dowody na swoje istnienie. Dla alergików oznacza ona też katar, kaszel, a często przewlekłe zmęczenie. Jak sobie radzić z wiosenną alergią z pomocą domowych sposobów? Podpowiadamy.

Wiosenna alergia – zwracaj uwagę na kalendarz pylenia

Według podziału, jakie dokonał Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych, w Polsce mamy 4 regiony pylenia. Każdy z nich posiada swój własny kalendarz. Ich wspólnym mianownikiem jest marzec, w którym to pylenie rozpoczyna się na dobre oraz wrzesień, kiedy się kończy. Oznacza to, że bez względu na to, w jakiem regionie mieszka alergik, przed nim jeszcze 6 dość trudnych miesięcy. Mimo że nie mogą w stu procentach odciąć się od alergenów, mogą podjąć próbę walki z nimi, która złagodzi uporczywe objawy pt. katar czy piekące oczy. O jakich mowa?

Domowe sposoby na złagodzenie objawów alergii

W łagodzeniu objawów alergii pomocny powinien okazać się szybki prysznic. Nie bez znaczenia jest również to, aby po każdym powrocie do domu zmieniać ubranie. To najprostszy sposób na to, aby pozbyć się pyłków, które zadomowiły się zarówno na ciele, jak i na odzieży.

W walce z zatkanym nosem powinny pomóc inhalacje z soli fizjologicznej. To świetny sposób na wypłukanie z nich wszelkich pyłków, które mogły w nim zalegać. Najłatwiej jest je przygotować w następujący sposób: miska z ciepłym roztworem soli fizjologicznej, pochylenie się nad nią i zarzucenie na głowy ręcznika, a następnie głębokie oddychanie. Taki zabieg powinien potrwać kilka minut.

Ulgę powinny także przynieść okłady ze świetlika. Ten świetnie wpływa na łagodzenie zaczerwienionych i piekących oczu. Aby przygotować taki okład wystarczy wrzucić do garnka łyżeczkę tego suszu, zalać go 1/4 l wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Kolejny krok, to ostudzenie, a potem przecedzenie. Tak powstały napar jest świetny do przemywania nim oczu nawet kilka razy w ciągu dnia (najlepiej z pomocą sterylnego gazika).

Alergicy powinni także zainwestować w oczyszczacz powietrza. Jest on nie tylko skuteczny w walce ze szkodliwym smogiem, ale także świetnie radzi sobie z zawieszonymi w powietrzu pyłkami roślin. Warto także, aby w naszym domu pojawiła się kwercetyna. Ma ona silne działanie antyhistaminowe. Znajduje się nie tylko w preparatach na alergię, ale także w jabłkach, winogronach, pomarańczach i truskawkach, a ponadto cebuli, brokułach, szpinaku oraz jarmużu.