Czym jest albinizm i jak go leczyć?

Albinizm, to choroba w której występuje wrodzony niedobór melaniny. Choroba występuje bardzo rzadko i wzbudza często zainteresowanie i niekorzystne komentarze otoczenia. Albinosi są pozbawieni naturalnej ochrony przed słońcem, co znacznie utrudnia ich codzienne życie i może oznaczać narażenie na ciężkie choroby skóry.

Albinizm: charakterystyka

Albinizm wiąże się z zaburzeniami wytwarzania melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za zabarwienie skóry, tęczówki oka i włosów. U albinosów skóra jest wyjątkowo jasna, a włosy i rzęsy i brwi również przyjmują jasny kolor. U dzieci skóra przyjmuje różowawy kolor, ponieważ widoczne są wszystkie naczynka krwionośne. Melanina u zdrowych ludzi chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pod wpływem promieni UV ilość melaniny ulega zwiększeniu i wywołuje zmianę zabarwienia skóry potocznie zwaną opalenizną. U albinosów występuje niedobór melaniny więc opalenizna się nie pojawi.

Przyczyny choroby

Lekarze podają, że albinizm jest wywołany przez mutacje w genach dotyczących prawidłowego działania komórek barwnikowych. Duża część zachorowań dotyczy dziedziczenia. W albinizmie występuje zaburzenie pracy tyrozynazy, która jest niezbędna do wytworzenia melaniny. Liczba komórek jest prawidłowa, natomiast problem leży po stronie wytwarzania melaniny.

Objawy albinizmu

Charakterystyczne objawy choroby dotyczą nie tylko skóry, ale również oczu i włosów. Zmiany związane z albinizmem obserwuje się od urodzenia. Do objawów ze strony oczu nalezą oczopląs lub fotofobia, które mogą doprowadzić do ciężkich problemów z widzeniem. Skóra osób z albinizmem jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Większość albinosów nie opala się wcale, a skóra zostaje tylko podrażniona.

Leczenie albinizmu

Albinizm to choroba wrodzona, która jest nieuleczalna. Współczesna medycyna nie ma zatem metod, które wyleczą chorobę. Zadaniem osób chorych na albinizm jest zatem codzienne dbanie o skórę za pomocą odpowiednio dobranych kremów i kosmetyków. Ciało albinosów nie jest odporne na promienie słoneczne, dlatego należy prowadzić profilaktykę nowotworów skóry. Trzeba nosić odzież ochronną i stosować dobrej jakości kremy z filtrem UV. Pacjenci muszą poddawać się okresowym kontrolom skóry u dermatologa. Dr Osipowicz ma doświadczenie z albinizmem, dlatego warto udać się do gabinetu na wizytę.