Bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne – domowe sposoby na dolegliwości miesiączkowe

Co miesiąc ten sam scenariusz – obfite krwawienia, bóle w podbrzuszu, złe samopoczucie. Miesiączka potrafi skutecznie odebrać chęć do działania, szczególnie gdy dolegliwości bólowe uniemożliwiają wykonywanie najprostszych czynności. Tradycyjnie leki przeciwbólowe to nie jedyny sposób na to, aby ułatwić sobie przeżycie tych kilku ciężkich dni w miesiącu. Istnieje kilka domowych metod, które stosowały kobiety jeszcze przed erą leków farmaceutycznych. Jeśli zatem jesteś jedną z kobiet, które cierpią katusze podczas menstruacji, sprawdź, jak złagodzić dolegliwości miesiączkowe domowymi sposobami.

Ból menstruacyjny – przyczyny

Silne bóle menstruacyjne wbrew pozorom bardzo często towarzyszą kobietom w czasie miesiączki. Jego intensywność często uwarunkowana jest Twoją budową fizjologiczną oraz poziomem wydzielanych prostaglandyn, czyli hormonów produkowanych przez błonę śluzową macicy. Nadmiar tych hormonów powoduje bolesne skurcze macicy potrzebne do złuszczenia błony śluzowej, co ma na celu zapobiegnięciu nadmiernemu krwawieniu.

Silne bóle miesiączkowe mogą mieć jednak podłoże patologiczne, czyli wywołane chorobami układu rozrodczego. Do najczęstszych należą: endometrioza, mięśniaki macicy czy torbiele na jajnikach. Przyczyną zaburzeń miesiączkowania może być również niedoczynność tarczycy, która reguluje niemal wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie. Zatem jeśli ból podczas miesiączkowania zmusza Cię do brania urlopu w pracy czy rezygnowania z planów, wizyta u ginekologa może być niezbędna.

Co na bóle menstruacyjne?

Bolesne miesiączkowanie to problem, z którym zmaga się wiele kobiet, jednak wcale nie musimy mu się całkowicie podporządkowywać. Istnieje wiele domowych sposobów bezpiecznych dla Twojego zdrowia, które pomogą Ci zminimalizować poziom bólu odczuwanego podczas menstruacji.

Sposoby na silne bóle miesiączkowe: ciepłe okłady

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie bóli menstruacyjnych są ciepłe okłady stosowane w okolicy podbrzusza. Wyższa temperatura przynosi ulgę w bólu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest termofor lub suchy ręcznik wcześniej podgrzany w piekarniku. Zwalczyć ból miesiączkowy pomoże Ci również ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, która dodatkowo zadziała uspokajająco i rozluźniająco.

Sposoby na silne bóle miesiączkowe: herbatki ziołowe

Zioła zawierają bogactwo składników leczniczych o działaniu rozkurczającym i uspokajającym, które przynoszą ukojenie podczas bolesnego okresu. Dobrze sprawdzają się herbatki i napary z rumianku, kozłka lekarskiego czy mięty pieprzowej. Możesz spróbować również melisy, która dodatkowo pozwoli Ci uwolnić się od nadmiaru stresu i ukoić zszargane nerwy.

Sposoby na bolesne miesiączkowanie: masaż podbrzusza

Kolejnym ze sprawdzonych metod na niwelowanie dolegliwości bólowych przy menstruacji jest masaż okolić podbrzusza. Delikatny, sensoryczny masaż działa rozluźniająco na mięśnie i przyspiesza proces oczyszczania macicy z martwych komórek błony śluzowej. Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność masażu, do jego wykonania możesz użyć olejków ziołowych.

Sposoby na silny ból w czasie miesiączki: joga

Jeśli nieodłączną częścią Twojego życia jest aktywność fizyczna, nie musisz jej sobie odmawiać podczas okresu. Co więcej, delikatne ćwiczenia pomagają rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie, a to z kolei przyczyni się do zredukowania poziomu odczuwanego bólu. Dobrym pomysłem będą zajęcia z jogi, w których nie brakuje ćwiczeń relaksacyjnych oraz krążeniowo-oddechowych.