Odpowiednia rehabilitacja to konieczna część leczenia pacjentów, którzy doznali udaru mózgu. Jest równie potrzebna jak podawanie leków. Aby była skuteczna, powinna rozpocząć się jak najszybciej – jeszcze w szpitalu, po ustabilizowaniu chorego. Od tego zależy to czy pacjent wróci do pełnej sprawności. Rehabilitacja poudarowa to przede wszystkim: pionizacja, profilaktyka przeciwodleżynowa i przeciwprzykurczowa, rehabilitacja logopedyczna.
Rehabilitacja po udarze
Rehabilitacja ta dzieli się na 3 etapy. Najpierw, jeszcze w szpitalu, ma miejsce profilaktyka funkcjonalna – trwa od pierwszego do nawet 21. dnia po udarze. Polega na zapobieganiu odleżynom, przykurczom i nieprawidłowemu ułożeniu kończyn. Istotne jest także jak najczęstsze nawiązywanie kontaktu z chorym.
Kolejny etap to rehabilitacja funkcjonalna, która trwa od 2-3 tygodni do nawet roku czy 2 lat. W tej fazie chodzi o stopniowy powrót do sprawności. Rehabilitanci skupiają się na łagodzeniu skutków niedowładów, spastyczności, zapobieganiu przykurczom i spadkowi siły mięśniowej. Chory usprawnia funkcję kończyny górnej, poprawia lokomocję i przyzwyczaja się do funkcjonowania z dysfunkcją. Na tym etapie korzysta z pomocy, takich jak: ortezy, kule, balkoniki, pionizatory, wózki aktywne itp. Ta faza zazwyczaj odbywa się na oddziale rehabilitacji neurologicznej, na który pacjent powinien trafić w ciągu miesiąca od wypisu ze szpitala i przebywać tam od 12 do 16 tygodni.
Trzeci i ostatni etap rehabilitacji to adaptacja, która może trwać od roku do nawet 5 lat. W tym czasie pacjent korzysta z rehabilitacji środowiskowej, a także domowej. Rehabilitacja w domu jest kontynuacją tej przeprowadzanej w ośrodku.
Przydatne pomoce
Odpowiednio dobrany sprzęt ortopedyczny i przyrządy rehabilitacyjne pomagają choremu w powrocie do sprawności. Poza tym pozwalają zapobiec kontuzjom i urazom, które mogą powstać z uwagi na brak czucia po jednej stronie ciała. Na wczesnym etapie rehabilitacji pomocny będzie wózek inwalidzki, zwłaszcza gdy niedowład obejmuje kończynę dolną. Na nieco późniejszym etapie na pewno przyda się balkonik lub kule. Gdy chory zaczyna już samodzielnie chodzić, to wtedy przyda mu się podpórka lub chodzik, ponieważ chód jest jeszcze dość niepewny.
Chodzik jest wykonany z aluminium, dzięki czemu jest lekki. Używa się go jako pomocy przy wstawaniu, staniu i chodzeniu. Bardzo łatwo się go składa i rozkłada, a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Standardowo jest wyposażony w torbę, w której można schować potrzebne rzeczy. Chodzik tego typu można zamówić na stronie: https://www.mobilex.pl/produkty/podporki-chodziki-i-balkoniki-rehabilitacyjne/balkonik-inwalidzki-karol/.
Balkonik z kolei jest wykorzystywany do nauki samodzielnego chodzenia po udarze. Jego wysokość da się dostosować do wzrostu pacjenta. Jest wyposażony w ergonomiczne uchwyty w celu zapewnienia odpowiedniej stabilizacji. Wyróżnia się 2 rodzaje balkoników: sztywny i kroczący – ten można zamówić w sklepie: https://www.mobilex.pl/produkty/podporki-chodziki-i-balkoniki-rehabilitacyjne/balkonik-inwalidzki-kroczacy/. Balkonik kroczący można szybko zmienić w sztywny w razie potrzeby.
Przydatna okazuje się także podpórka, czyli aluminiowy rollator z torbą i tacą. Maksymalna waga użytkownika to 100 kg, a obciążenie torby 5 kg. Łatwo składa się go do transportu i przechowywania. Służy jako asysta podczas wstawania, stania, chodzenia i siadania. Ma regulację wysokości uchwytu do pchania, dzięki czemu można ją dopasować do wzrostu pacjenta. Wszystkie pomoce, a tym także podpórki można kupić z refundacją NFZ: https://www.mobilex.pl/produkty/podporki-chodziki-i-balkoniki-rehabilitacyjne/podporka-inwalidzka-4-kolowa-jaguar-rollator/.
Leave a Reply