Atopia – wszystko, co musisz wiedzieć

Pojęcie atopii nadal bywa niewłaściwie rozumiane. W naszym artykule chcemy ci pokrótce przedstawić, czym tak naprawdę jest ta choroba skóry. Czy można w sposób całkowity ją wyleczyć? Sprawdź!

Alergie wielu osobom spędzają sen z powiek. Czy reakcje alergiczne skóry są równoznaczne z chorobą? Co wspólnego ma alergia z atopią? Dowiedz się, jak przebiega leczenie skóry dotkniętej zmianami o podłożu alergicznym.

Atopia  co to jest?

Trzeba zdać sobie sprawę, że sama atopia nie jest rodzajem choroby. Jest to zbiór cech, jakie wykazuje dany pacjent. Oczywiście, ma to związek z pojawieniem się zmian alergicznych. Okazuje się, że wiele osób ma do niej wrodzone lub nabyte predyspozycje. Ma to związek z nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE na kontakt z daną substancją.

Sama alergia jest jednak czymś innym. To natychmiastowa lub opóźniona reakcja organizmu na bezpośredni kontakt z danym alergenem. W przypadku zmian skórnych źródłem problemu są z reguły związki zawarte w kosmetykach.

Atopia  objawy alergii skórnych

Objawy alergii uzależnione są od rodzaju zmian, jakie powstają. Mogą one przybierać postać bardzo delikatną lub intensywną. Ta ostatnia utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Do objawów chorób skóry o podłożu alergicznym u osób z omawianym problemem zaliczamy:

  • świąd;
  • zaburzone rogowacenie naskórka;
  • zaczerwienienia;
  • wysypkę;
  • pęcherze i bąble;
  • obrzęki.

Alergie skórne  diagnoza

Odpowiednia diagnoza jest kluczowa w przebiegu alergii skórnych. Wizyta u lekarza powinna być koniecznością  to od niej należy zacząć. Leczenie na własną rękę może się skończyć m.in. zakażeniem bakteryjnym i koniecznością wprowadzenia antybiotyku.

Co jest podstawą diagnozy? Dermatolog przeprowadza z pacjentem wnikliwy wywiad. Konieczna jest informacja o pojawieniu się alergii w najbliższej rodzinie. Przydatne okazują się także podstawowe badania krwi, a także dane o dodatkowych chorobach współistniejących.

Leczenie zmian skórnych o podłożu alergicznym  egzema i AZS

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy można przejść do leczenia. Stosowane są głównie dwie metody  miejscowa i ogólna (leki doustne). W przypadku niewielkich zmian (np. podczas egzemy) wykorzystuje się przeciwświądowe maści, kremy, areozole. Duże znaczenie w terapii mają kortykosteroidy. Nie ma możliwości stosowania ich przez długi czas. Jest to szkodliwe.

Jak można leczyć atopowe zapalenie skóry?

Popularną metodą stała się także fototerapia. Polega na naświetlaniu chorobowo zmienionych miejsc światłem ultrafioletowym. To bezpieczne rozwiązanie, które jest jednocześnie efektywne. Dobrze się sprawdza u osób borykających się z AZS.

Niestety, nie jesteś w stanie całkowicie wyleczyć atopii. To zespół genetycznie uwarunkowanych cech. Możesz jednak prawidłowo zareagować, gdy się ujawni. Właśnie dlatego istotna jest szybka i trafna diagnoza.