Ataki paniki – jak sobie radzić?

Ataki paniki to wstydliwa dolegliwość zaburzeń emocjonalnych, która objawia się nagłymi, napadowymi atakami silnego i zupełnie nieuzasadnionego lęku. Jeśli powracają często to w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Czym są ataki paniki?

Ataki paniki pojawiają się nagle i paraliżują oraz nie pozwalają myśleć racjonalnie. Oddech staje się szybszy, wzrasta tętno, serce zaczyna mocno kołatać. Strach i przerażenie powodują, że człowiek traci kontakt z rzeczywistością przez dłuższą lub krótszą chwilę. Następnie wszystko wraca do normy.

Ataki paniki są jednym z częściej występujących problemów natury emocjonalnej. Nie są tak częste jak depresja, ale w znaczący sposób utrudniają życie. Są związane najczęściej z doznanymi zdarzeniami w przeszłości lub mogą być efektem nieleczonych problemów mających podłoże psychiczne.

Co może pomóc na ataki paniki?

Osoby, które borykają się z atakami paniki mogą je leczyć w gabinecie psychologicznym. Taka metoda pozwala w znaczącym stopniu zredukować objawy i ułatwia odnalezienie przyczyny samego problemu. W ten sposób napadowy atak lęku nie jest postrzegany jako objaw, ale jako przyczyna, więc zdecydowanie łatwiej nad nim zapanować.

Ważne jest przede wszystkim to, aby uwierzyć w to, że można sobie z nimi poradzić. Nie trzeba przy tym odwiedzać osobiście lekarza, ponieważ psycholog online pozwala w równie skuteczny sposób odkryć istotę kłopotów. Pacjent podczas sesji z doświadczonym specjalistom i dzięki wsparciu swoich bliskich jest w stanie wyszukać potencjalne czynniki, które mogą wpływać na wywoływanie ataków.

Przy atakach paniki niekiedy sięga się po leczenie farmakologiczne. Zależy to jednak od konkretnego pacjenta w którego przypadku zawiodły inne sposoby. Warto także zwrócić uwagę na to, że w aptece dostępne są różnorodne leki bez recepty, które pośrednio pomagają na objawy, a więc działają odprężająco i uspokajająco na organizm pacjenta. Warto jednak sięgać po nie po konsultacji z psychoterapeutą.