budowa domu

Jakie są pułapki podczas budowy domu?

Budowa domu to świetny sposób, aby zapewnić sobie wszystko, czego chcesz i potrzebujesz we własnym domu. Jednak każdy wie, że projekty budowy domów są podatne na wiele błędów. Jednak Twój wcale nie musi być taki. Ucząc się na typowych błędach, możemy zidentyfikować obszary, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas tworzenia nowego projektu budowlanego.

Zbyt szybki zakup działki

Pośpiech na początkowym etapie zakupu ziemi może spowodować wiele problemów. Działka powinna być poddane odpowiedniemu badaniu gruntu, które powinno być przeprowadzone przez doświadczonego profesjonalistę. Dyplomowani geodeci będą mogli ocenić grunt pod kątem takich obszarów jak:

 • Powódź

 • Jakość gleby

 • Stabilność podłoża

 • Istniejące struktury

 • Pobliskie linie energetyczne

 • Granice lądowe

 • Inne przepisy prawne

Jak możesz sobie wyobrazić, gdy takie aspekty są pomijane, stają się prawdziwym problemem i prowadzą do kompilacji podczas budowy domu. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki tym badaniom można uniknąć problemów lub rozwiązać je na wczesnym etapie, oszczędzając dużo czasu i pieniędzy.

Zbyt optymistyczne budżetowanie

Jednym z najczęstszych problemów związanych z nowymi projektami budowlanymi jest zbyt optymistycznym budżetowaniem. Należy realistycznie podchodzić do wydatków związanych z budową domu. Trudno zignorować koszty gruntów, wykonawców i materiałów budowlanych, ale niektóre z mniejszych kosztów można łatwo przeoczyć. Jak na przykład:

 • Opłaty administracyjne

 • Opłaty architektoniczne

 • Gwarancja

 • Ubezpieczenie własnej budowy

 • Opłata skarbowa i podatek gruntowy

Im więcej badań wykonasz podczas planowania budżetu, tym mniej prawdopodobne jest, że otrzymasz nieprzyjemną opłatę-niespodziankę. Aby uzyskać indywidualne kosztorysy projektu, umów się na spotkanie z projektantem, który współpracuje ze sprawdzoną firmą budowlaną.

Słabe planowanie przestrzeni

Planowanie i projektowanie przestrzeni mają kluczowe znaczenie. Niezbędne jest dużo przestrzeni do przechowywania rzeczy i ubrań, ale zwróć uwagę na to, gdzie je umieszczasz. Czy główna sypialnia naprawdę potrzebuje przewymiarowanej garderoby, podczas gdy przestrzeń można potencjalnie dodać do sypialni lub głównej łazienki? Zwróć uwagę na to, gdzie umieszczasz szafy. Powinny być w każdej sypialni i głównym korytarzu (na odzież wierzchnią). Jednak za dużo i przestrzeń do przechowywania zabiera przestrzeń życiową. Musisz zastanowić się ile realnie szaf i schowków potrzebujesz i czy na pewno wszystkie będą użytkowane. Odpowiednie planowanie przestrzeni jest bardzo ważne przy budowie domu.

Dodatkowo projektując własny dom należy wziąć pod uwagę swój styl życia i przyzwyczajenia. Jak długo planujesz zostać w tym domu? Czy będziesz musiał uwzględnić funkcje bezpieczeństwa dla nowych lub małych dzieci? A może będziesz musiał pomyśleć o swoich potrzebach w późniejszym życiu, gdy osiągniesz wiek emerytalny i później? Myśl z wyprzedzeniem, długoterminowo, aby zobaczyć, gdzie będziesz i czego będziesz potrzebować w swoim domu.

Sprawdź nasz skup domów – https://kupujemym.pl/skup-domow/

Umieszczenie pomieszczeń

Umieszczenie pralni i suszarni to bardzo osobista decyzja. Umieszczenie pralni lub pralki i suszarki powinno znajdować się stosunkowo blisko sypialni.

Sypialnia musi być jak najdalej od hałasu i ruchu ulicznego. Główna sypialnia nie powinna znajdować się w pobliżu garażu ani nad nim, jeśli członkowie Twojej rodziny mogą przychodzić i odchodzić, gdy Ty śpisz lub odpoczywasz. Wskazane byłoby również trzymanie głównej sypialni z dala od centralnych obszarów mieszkalnych. Jeśli Twój dom ma być na jednym poziomie, sypialnia główna powinna znajdować się na drugim końcu domu, najdalej od garażu. W idealnym przypadku główna sypialnia nie powinna dzielić ściany z centralną częścią dzienną.

Kuchnia powinna znajdować się w pobliżu głównego wejścia, żeby uniknąć sytuacji wnoszenia artykułów spożywczych przez cały dom, aby je złożyć do kuchni. Powinna znajdować się w pobliżu jadalni i części dziennej.

Pamiętaj, że jednak to ty najlepiej znasz swoją rodzinę oraz jej styl życia i potrzeby. Profesjonaliści mogą zgłaszać sugestie, ale nie mogą powiedzieć, co masz zrobić, a czego nie potrzebujesz. Ty i tylko Ty wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny, dlatego przy budowie waszego rodzinnego domu, Twoja opinia będzie najważniejsza.