magnez

Magnez – ważny element diety osób aktywnych

Magnez jest jednym z preparatów, po który sięgamy często. To lek równie popularny co aspiryna oraz środki przeciwbólowe. Jaka jest przyczyna tego zjawiska? Kto powinien rzeczywiście przyjmować magnez? Dlaczego to ważny mikroelement podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych? Jaki jest najlepszy magnez dla sportowców? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwie jest magnez?

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Wpływa on na kurczliwość mięśni. Magnez pełni jednak znacznie więcej funkcji. Magnez jest głównie kationem wewnątrzkomórkowym, obniża pobudliwość komórek nerwowych, zwalnia przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych. Magnez odgrywa istotną rolę w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Właśnie dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w układzie mięśniowym i ośrodkowym układzie nerwowym. Niedobór może bowiem prowadzić do groźnych dla zdrowia skutków.

Jak objawia się niedobór magnezu?

Objawy niedoboru magnezu można łatwo pomylić z innymi chorobami. Wszelkie podejrzenia w tym zakresie warto zatem skonsultować z lekarzem. On zleci wykonanie podstawowych badań i oceni, czy przyczyną dolegliwości jest rzeczywiście niedobór tego pierwiastka. Niedobór magnezu może objawiać się w różny sposób. Niektóre osoby skarżą się na częste kurcze, drganie powiek, mrowienie. To najczęściej wskazywane objawy. Czasem pojawia się również zaburzenia snu, wahania nastroju, drażliwość i zmęczenie. Trudno zatem wyobrazić sobie uprawianie jakiegokolwiek sportu – zarówno amatorsko, jak i wyczynowo – z niedoborami magnezu. Magnez dla sportowców jest niezwykle ważnym pierwiastkiem.

Gdzie znaleźć wysoką dawkę magnezu?

Niedobór magnezu można uzupełnić odpowiednią dietą. Istnieją produkty, które zawierają większą dawkę tego pierwiastka niż inne. W tym katalogu należy wymienić chociażby orzechy, migdały, otręby pszenne, płatki owsiane, pestki dyni, kakao, groch, banany, szpinak, brokuły i pełnoziarniste pieczywo. Kiedy jednak podaż magnezu z dietą nie jest wystarczająca, czasem potrzebne jest mocniejsze działanie niż tylko włączenie do diety szpinaku. Wówczas wsparcia można szukać w lekach z magnezem. Specjalny magnez dla sportowców można kupić bezpośrednio w zaufanych aptekach. Aby poprawić swój stan zdrowia, należy stosować lek regularnie.