bruksizm

Zgrzytanie zębami podczas snu. Czym może być spowodowany bruksizm?

Nieświadome, systematyczne i przede wszystkim regularne zgrzytanie zębami przez sen jest nie tylko niekomfortowe pod względem psychicznym oraz fizycznym, ale również może powodować daleko idące konsekwencje, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość zębów, estetykę uśmiechu, konieczność podjęcia specjalistycznego leczenia. Bruksizm to choroba, którą należy leczyć, np. poprzez stosowanie odpowiednich szyn relaksacyjnych.

Jeżeli zauważymy, że nasze zęby zbyt mocno się ścierają, stają się każdego dnia coraz bardziej wrażliwe, do tego bolą nas stawy żuchwiowo-skroniowe, zdecydowanie powinniśmy poszukać przyczyn tego stanu rzeczy. Problemem może okazać się bruksizm, czyli dolegliwość, na którą cierpi niestety coraz więcej osób.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do tego, że mięśnie naszej twarzy będą bardzo mocno przeciążone, a co za tym idzie, pojawiać się będzie mocny ból. Dodatkowo będziemy musieli liczyć się z koniecznością podejmowania leczenia stomatologicznego, a także leczenia protetycznego. Pomoc w diagnostyce i leczeniu bruksizm, otrzymamy w klinice stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Zobacz także: https://superinformator.pl/styl-zycia/co-to-jest-koronka-na-zeby/

Dlaczego bruksizm jest tak niebezpieczny?

Zgrzytanie zębami oraz bardzo silne zaciskanie zębów, mają niestety bardzo istotny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Jeżeli szybko nie przeprowadzimy diagnostyki, nie podejmiemy skutecznego leczenia, nasza szczęka będzie bardzo mocno przeciążona, a tym samym narazimy się na możliwość deformacji.

Grozi nam również utrata zębów, zwiększenie ich nadwrażliwości, a więc pojawienie się kłopotów z jedzeniem oraz piciem. Warto również wspomnieć, że nieleczony bruksizm to nasilenie się takich objawów, jak:

– ból karku oraz jego sztywność,
– ból kręgosłupa,
– promieniowanie do oczu i uszu,
– złe samopoczucie,
– problemy ze snem, brak koncentracji, ogólne rozdrażnienie.

Jak można leczyć bruksizm?

Tak naprawdę podstawą jest wizyta u doświadczonego stomatologa. Jedną z metod leczenia bruksizm jest zastosowanie specjalnych nakładek, szyn relaksujących, których zdaniem jest zmniejszenie napięcia, jak również skuteczna ochrona zębów przed ścieraniem się. Tego rodzaju nakładki wykonane są z silikonu, są więc bezpieczne i zaprojektowane w taki sposób, który uniemożliwia chociażby udławienie się nimi.

Warto również zadbać o szeroko rozumiany komfort psychiczny, redukcję sytuacji stresowych, regularne wysypianie się i ogólną poprawę kondycji organizmu.