Z pomocą kamery termowizyjnej rejestruje się obraz termograficzny, który jest następnie przetwarzany w obraz elektroniczny. Taki obraz odwzorowuje pozorną temperaturę powierzchni badanych obiektów. Urządzenie to zostało skonstruowane po to, aby wykrywać i mierzyć energię podczerwieni obiektów. Każdy obiekt, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, emituje energię podczerwieni. Na termografie można ujrzeć ich sygnaturę cieplną. Z tego powodu kamery termowizyjne są również nazywane kamerami podczerwieni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli takich kamer. Dziś skupimy się na zaletach kamer kieszonkowych i opiszemy, kiedy warto w nie zainwestować.
Czym są i w jaki sposób działają kieszonkowe kamery termowizyjne?
Sposób działania kieszonkowych kamer termowizyjnych jest taki sam jak zwykłych kamer podczerwieni. Urządzenia te są wyposażone w system optyczny, który skupia energię podczerwieni na matrycy czujników (nazywanej też układem detektora). Jest ona zbudowana z tysięcy pikseli. Każdy z nich reaguje na energię podczerwieni, która została na nim skupiona, wytwarzając sygnał elektroniczny. Serce kamery, czyli procesor, pobiera, a następnie przetwarza sygnały ze wszystkich pikseli. To on za pomocą skomplikowanych obliczeń matematycznych tworzy wielobarwny obraz termograficzny, na którym każdy kolor reprezentuje inną wartość temperatury.
Większość kamer termowizyjnych ma dodatkowo wbudowaną kamerę światła widzialnego, dzięki czemu nakłada na siebie obraz termowizyjny i standardowy obraz cyfrowy. Taka technologia ułatwia szybko zlokalizować źródła problemów. Kieszonkowe kamery termowizyjne, które ma w swojej ofercie m.in. firma EC Test Systems, to niewielkie, lekkie i poręczne urządzenia przenośne. Kamera tego typu ma niewielką obudowę, ale jej możliwości są porównywalne do profesjonalnych większych kamer podczerwieni. Wyróżnia się solidną konstrukcją. Jest odporna na wilgoć i wodę, a także różnorodne zanieczyszczenia, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykonywania badań terenowych nawet w trudnych warunkach.
Do czego wykorzystuje się kieszonkowe kamery termowizyjne?
Kieszonkowe kamery termowizyjne zostały stworzone specjalnie do zastosowań terenowych. Mieszczą się w kieszeni, dzięki czemu można je wygodnie przenosić z miejsca na miejsce. Umożliwiają jednoczesną rejestrację obrazu w paśmie światła widzialnego i obrazu w podczerwieni. Wykorzystuje się je m.in. do przeprowadzania inspekcji instalacji elektrycznych i przemysłowych, gdzie ułatwiają szybką detekcję źródeł awarii. Dzięki nim szybko wyrywane są wszystkie gorące i zimne miejsca, które najczęściej są pierwszymi symptomami usterek. Przy ich pomocy skanuje się różne urządzenia takie jak:
– instalacje grzewcze,
– instalacje klimatyzacyjne,
– instalacje wentylacyjne,
– pompy,
– silniki,
– urządzenia sterujące różnymi procesami.
Na rynku dostępne są również specjalne modele ręcznych kamer termowizyjnych przeznaczone do wykonywania przesiewowych badań temperatury ciała. Dzięki nim można szybko wyryć osoby z podwyższoną temperaturą skóry.
Jakie są największe zalety kieszonkowych kamer termowizyjnych?
Największą zaletą kieszonkowych kamer termowizyjnych jest ich niewielki rozmiar. Dzięki małej wadze i wymiarom można je wygodnie przenosić. Kolejną zaletą jest szybkie i bardzo łatwe lokalizowanie źródeł awarii oraz wysoka odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Urządzenia te pomagają zaoszczędzić czas i uniknąć kosztownych napraw oraz ewentualnych przestojów.
Leave a Reply