Sucha skóra

Wysuszona skóra – jak przywrócić jej odpowiednie nawilżenie?

Sucha skóra twarzy i ciała to jeden z najpowszechniejszych problemów, z jakimi borykają się kobiety przez cały rok. Najczęściej jednak zimą, kiedy mroźne powietrze pozbawia skóry elastyczności i nawilżenia. Na stan warstwy skórnej w zimie niekorzystnie wpływa również klimatyzacja czy ogrzewanie, gdy wilgoć spada do niebezpiecznego poziomu minimum. Jeśli Ty również nie możesz sobie poradzić z przesuszoną, napiętą skórą, koniecznie sprawdź, jak przywrócić ją do życia. Prezentujemy kilka prostych sposobów na wysuszoną skórę twarzy i ciała.

Przesuszona skóra – przyczyny

Nadmierna suchość skóry najczęściej jest związana z nieodpowiednim poziomem nawodnienia organizmu, a także problemów z utrzymaniem równowagi lipidowej w warstwach skórnych. Te z kolei mogą być spowodowane czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Niezdrowa dieta, niskie spożycie płynów, nadmierna ekspozycja na słońce, niska wilgotność powietrza, wiatr, a także przenikliwy mróz. Jak widać, czynników niekorzystnie wpływających na stan Twojej skóry może być naprawdę sporo, dlatego warto stopniowo wprowadzać zmiany do swojej codziennej rutyny.

Sucha skóra jako objaw choroby

Wysuszona skóra może także zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Istnieje wiele chorób, które objawiają się nadmiernie przesuszoną skórą. Jeśli zatem pomimo stosowania zabiegów pielęgnacyjnych i zmiany stylu życia wciąż nie możesz uporać się z problemem suchej skóry, może to oznaczać, że źródło problemu leży głębiej. Cukrzyca, choroby tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca – to tylko niektóre ze schorzeń, które objawiają się przesuszeniem warstwy skórnej. W razie wątpliwości udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na dalsze leczenie.

Jak zadbać o suchą skórę?

Z problemem przesuszonej skóry można walczyć na wiele sposobów. Nie wystarczy jednak stosowanie balsamów i kremów nawilżających, choć w pielęgnacji skóry suchej odgrywają one ważną rolę. Na suchą skórę należy działać kompleksowo, stosując się do kilku prostych zasad.

Sucha skóra – nawadniaj organizm

Nadmierne wysuszenie skóry często bierze się z odwodnienia warstw skórnych. Dlatego jeśli jeszcze nie wyrobiłaś sobie nawyku picia przynajmniej 1,5l wody dziennie, czas zmienić swoje przyzwyczajenia. Nawodniony organizm to zdrowy organizm, co zauważysz również po stanie swojej skóry.

Przesuszona cera – stosuj kremy z filtrem UV

Twoja cera niemal przez cały rok narażona jest na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Nie tylko wiosną czy latem – zimą słońce „operuje” całkiem mocno, dlatego nie powinnaś zapominać o nakładaniu na skórę twarzy kremu z filtrem przeciwsłonecznym. W przypadku podkładów czy kremów BB, wybieraj te z wysokim SPF.

Wysuszona skóra – stosuj balsamy do ciała tuż po kąpieli

Wiele kobiet popełnia podstawowy błąd podczas pielęgnacji, czyli nakłada kremy i balsamy już po całkowitym wyschnięciu skóry po prysznicu. Jest to spory błąd, ponieważ skóra wykazuje się najlepszym wchłanianiem kiedy jest jeszcze lekko wilgotna. Pamiętaj również, żeby delikatnie osuszać skórę ręcznikiem, nie pocierając nim zbyt mocno o powierzchnię naszego ciała.

Nadmiernie wysuszona skóra – postaw na domowe sposoby

Oprócz kremów i balsamów nawilżających, do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinnaś włączyć naturalne produkty, które powinnaś znaleźć w swojej kuchni. Mleko, jogurt naturalny, płatki owsiane, oliwa z oliwek – maseczki na bazie tych produktów pomagają skórze przywrócić odpowiednie nawilżenie. Mleko czy jogurt możesz również dodać do wieczornej kąpieli.