Ceny za energię stale rosną, dlatego bardzo duże znaczenie ma kontrola jej zużycia w gospodarstwie domowym. To nie tylko kwestia energooszczędnego rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Należy również zastanowić się, w jaki sposób zminimalizować straty ciepła. Aby zapewnić właściwą izolację termiczną, warto kupić płyty termoizolacyjne PIR – nowoczesną alternatywę dla wełny i styropianu.
Czym charakteryzuje się dobra termoizolacja budynku?
Szacuje się, że największa ilość ciepła jest tracona przez odsłonięte ściany i dach. W związku z tym należy odpowiednio zabezpieczyć właśnie te obszary. Głównym zadaniem termoizolacji jest stworzenie bariery uniemożliwiającej utratę ciepła – w sezonie zimowym – i ograniczającej ilość ciepła dostającego się do środka budynku – w sezonie letnim.
Kluczowe znaczenie ma w takim razie dobór odpowiednich materiałów. Przykładowo – nowoczesne płyty termoizolacyjne PIR skutecznie zabezpieczają obiekt przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. To najlepszy sposób na duże oszczędności. Dzięki właściwej termoizolacji nie ma konieczności intensywnego ogrzewania w sezonie grzewczym.
Jakie są zalety płyt PIR?
W krajach Zachodu od lat płyty PIR są powszechnie stosowane. Niestety, w Polsce to materiał od niedawna popularny, zyskujący jednak z roku na rok coraz większe zainteresowanie inwestorów budowlanych ze względu na swoje bardzo dobre właściwości. Te nowoczesne materiały znajdują szerokie zastosowanie w ocieplaniu dachów skośnych i płaskich, a także posadzek, stropów czy ścian. Atutem tego rozwiązania jest nie tylko uniwersalność, ale i doskonałe parametry użytkowania.
Wielu producentów płyt PIR podkreśla, że proponowane rozwiązania należą do najlepszych na obecnym rynku. Ich materiały termoizolacyjne wyróżniają się stosunkowo niewielką wagą, minimalnym współczynnikiem ciepła, ochroną przed niskimi i wysokimi temperaturami, odpornością na ściskanie i małą nasiąkliwością.
Gdzie znajdują zastosowanie płyty termoizolacyjne PIR?
Wykorzystanie płyt PIR w izolacji nakrokwiowej pozwoli zwiększyć wysokość pomieszczeń na poddaszu oraz zredukować grubość izolacji – przy zachowaniu najwyższych parametrów termicznych. Płyty znajdują zastosowanie również w ociepleniu dachów skośnych w układzie podkrokwiowym, dachów płaskich i tarasów, ścian zewnętrznych, stropów międzykondygnacyjnych i podłóg.
Leave a Reply