fotowoltaika

Jak dobrać falownik do fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. Korzystają z niej zarówno firmy, jak i prywatne gospodarstwa domowe. Typowa instalacja składa się z kilku elementów, a każdy z nich odgrywa kluczową, niezbędną rolę – jednym z nich jest tak zwany falownik. Do czego on służy i jak go wybrać?

Czym jest falownik?

Falownik, nazywany również inwerterem, to urządzenie pełniące kilka funkcji w instalacji fotowoltaicznej. Zdecydowanie najważniejszym jest przekształcanie produkowanego przez panele prądu o napięciu stałym na prąd o napięciu zmiennym. To kluczowe, bo bez tej zmiany energia elektryczna nie nadaje się do zasilenia żadnych urządzeń. Dodatkowo falownik pełni funkcje kontrolne – zbiera dane na temat wydajności instalacji, steruje nią w zależności od warunków, a w razie potrzeby jest w stanie również wyłączyć ją w celu zapobiegania przeciążeniom.

Jak dobrać falownik?

Przy wyborze urządzenia kluczowym parametrem jest moc, która powinna korelować z sumą mocy wszystkich modułów fotowoltaicznych wchodzących w skład systemu. Zaleca się przy tym, by moc modułów była wyższa, niż nominalna moc falownika o od 5 do 25%. Przy tym wszystkim dobór mocy falownika uzależniony jest od takich kwestii jak lokalizacja paneli oraz ich rodzaj. Ilość zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę sprawia, że doborem doborem falownika do konkretnej instalacji powinna zająć się firma odpowiedzialna za jej projekt i montaż – takie usługi świadczy przedsiębiorstwo Remor.

Pozostałe czynniki

Inne czynniki wpływające na dobór falownika to:

  • liczba faz – falowniki jednofazowe polecane sa do instalacji nie wyższej niż 4kW, trójfazowe mogą być stosowane do wszystkich instalacji powyżej tego limitu,
  • jKlasa odporności IP – minimum to IP65. Parametr ten informuje, jak dobrze falownik chroniony jest przed wilgocią, zanieczyszczeniami. Jeśli urządzenie ma znajdować się na zewnętrza, należy postawić na jak najwyższą klasę IP;
  • sprawność CEC – powinna ona wynosić co najmniej 97%,
  • bezawaryjność – parametr ten informuje jak dobrze falownik radzi sobie ze zmiennymi warunkami pracy paneli fotowoltaicznych, określony jest przy pomocy testów PVEL.

Ponadto warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak czas trwania i zakres gwarancji oraz zgodność z okres z dyrektywami unijnymi.