zakwaszona gleba

Po czym poznać, że gleba jest zakwaszona i wymaga wapnowania?

Kwaśny odczyn ma 80 procent gleb w Polsce. W większości powstały one ze skał o takim właśnie odczynie. Jednak wpływ na odczyn gleby ma również na przykład eksploatacja gleby czy ilość opadów. I o ile uprawa borówki czy ozdobnych rododendronów wymaga zwykle jeszcze dodatkowego dokwaszenia ziemi, to jednak lwia część upraw uda się lepiej na glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego lub zasadowego. Dlatego właśnie stosuje się wapnowanie gleby.

Moja ziemia nie jest zakwaszona – po co mi wapnowanie gleby?

Odczyn gleby nie jest stały i raz przeprowadzone badania nie będą wiecznie aktualne. Na zakwaszenie gleby wpływa wiele czynników. W tym także twoje działania. Mowa tu nie tylko o stosowaniu nawozów azotowych czy organicznych, ale samym fakcie uprawy roślin. Ich korzenie wydzielają dwutlenek węgla, który wpływa na zakwaszenie gleby. Dlatego stale uważaj na odczyn twojej ziemi. Pewność daje użycie testera, papierka lakmusowego, a przede wszystkim oddanie próbki do laboratorium. Jednak są sygnały, po których poznasz, że ziemia jest zakwaszona. Konieczne jest wtedy odkwaszanie gleby, najlepiej z użyciem wapna. Możesz kupić je na przykład u producenta wapna granulowanego Tagro. Warto dodać, że zmiana odczynu gleby przez wapno to proces ciągły. Niektóre warzywa nie przepadają za świeżo wapnowaną ziemią. Należy do nich pomidor czy marchew.

Jak na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy potrzebne jest odkwaszanie gleby?

Istnieją rośliny, które mają bardzo wąski zakres tolerancji na warunki środowiska. Nazywamy je roślinami wskaźnikowymi, gdyż ich obecność wskazuje na jakiś określony parametr gleby, w której rosną (rzadziej także innych cech środowiska). Niektóre z nich preferują niepożądaną przez rolników kwaśną glebę. Jeśli widzimy, że rozgościły się one na naszym polu to sygnał, że wymaga ono odkwaszania gleby.

Takie chwasty to rośliny wskaźnikowe gleb kwaśnych. Są to przede wszystkim:

  • koniczyna polna;
  • sporek wiosenny;
  • wrzos zwyczajny;
  • szczaw polny;
  • fiołek trójbarwny;
  • mech torfowiec;
  • czerwiec roczny;
  • jaskier;
  • skrzyp.

Warto zaznaczyć, że mówimy tu o widocznym rozprzestrzenianiu się rośliny i dobrym jej funkcjonowaniu, nie pojedynczych egzemplarzach.

Rośliny wskaźnikowe pozwalają trzymać rękę na pulsie. Nie zastąpią one jednak badania gleby zapewniającego dokładne informacje.