ciagnik rolniczy

W jakie lampy musi być wyposażony ciągnik rolniczy?

Ciągnik rolniczy, nazywany potocznie traktorem, to maszyna wykorzystywana przede wszystkim do prac polowych i transportowych w sektorze rolnym. Z uwagi na fakt, że pojazdy te bardzo często poruszają się po drogach publicznych, muszą być wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Jeżeli nie wiesz, jakie lampy musi mieć ciągnik rolniczy, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Wyjaśniamy w niej wszystkie wątpliwości.

Obowiązkowe oświetlenie traktora

Ze względu na duże gabaryty i ponadprzeciętny rozstaw osi ciągnik rolniczy powinien być dobrze widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jako jeden z pojazdów dopuszczonych do poruszania się po ogólnodostępnych drogach traktor nie musi jednak spełniać żadnych specjalistycznych wymogów co do oświetlenia. Przepisy regulujące kwestię oświetlenia są w tym aspekcie uniwersalne dla wszystkich pojazdów będących uczestnikami ruchu drogowego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie internetowym kistenberg-sklep.pl, będącym dystrybutorem produktów marki Kistenberg: Ciągnik rolniczy poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w sprawny i zgodny z obowiązującymi wymogami system oświetlenia. W jego skład wchodzą: światła mijania, lampy pozycyjne, przednie i tylne kierunkowskazy oraz tylne światło sygnalizujące zatrzymanie pojazdu (światło „stopu”). Niezwykle istotne są też światła awaryjne oraz podstawowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Na obowiązkowe oświetlenie traktora składają się również boczne i tylne lampy odblaskowe. Ciągniki o długości większej niż 2,1 m muszą być dodatkowo wyposażone w przednie i tylne światła obrysowe. Jeśli pojazd jest szerszy niż 2,55 m, musi mieć także co najmniej jedną lampę ostrzegawczą w kolorze żółtym.

Dodatkowe oświetlenie ciągnika rolniczego

Obowiązkowe oświetlenie dopuszczające do poruszania się po drogach publicznych to jednak nie wszystko. Podczas pracy z dala od ogólnodostępnych tras właściciel ciągnika może korzystać z oświetlenia dodatkowego. Dla poprawy komfortu wykonywania codziennych obowiązków w słabo oświetlonych miejscach warto zdecydować się na montaż lamp ksenonowych lub LED-owych o dużej mocy. W wielu sytuacjach przydatne są też tzw. koguty, czyli pomarańczowe lampy błyskowe instalowane na dachu pojazdu. Lampa pełni funkcję oświetlenia ostrzegawczego – informuje o obecności ciągnika w danym miejscu. Każdy z elementów oświetlenia roboczego musi zostać wyłączony po wjeździe na drogę publiczną. W przypadku zaniechania tego obowiązku kierowcy ciągnika grozi wysoki mandat za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Gdzie przechowywać dodatkowe oświetlenie traktora?

Dodatkowe oświetlenie traktora zwykle nie jest montowane w pojeździe na stałe. Gdy nie jest używane, powinno być bezpiecznie przechowywane w garażu czy przydomowym warsztacie. Lampy mogą być trzymane luzem w skrzynce na narzędzia lub wieszane na tablicy narzędziowej Kistenberg. To drugie rozwiązanie jest dużo praktyczniejsze, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce w walizce, dzięki czemu właściciel może zagospodarować dostępną przestrzeń w zupełnie inny sposób. Ze względu na duży rozmiar większość lamp wykorzystywanych w ciągnikach i tak nie mieści się w standardowych skrzynkach. Tablice z dużą liczbą haczyków do zawieszania kuwet i pojemników umożliwiają bezpieczne przechowywania nie tylko oświetlenia dodatkowego, ale także innych przedmiotów i akcesoriów wykorzystywanych w trakcie pracy na roli.