zdrowie dziecka

Suplementy diety dla niemowląt

Rozpoznanie potrzeb ukochanego maluszka jest niezwykle istotne w pierwszym okresie po urodzeniu. Naturalne mleko matki wprawdzie zawiera szereg odżywczych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju, lecz nie wszystkie związki chemiczne pojawiają się w pokarmie w odpowiedniej ilości. Uzupełnienie niedoborów zapewniają witaminy na niemowląt. Które produkty dostępne na rynku są bezpieczne dla zdrowia dziecka i można je bez obaw podawać? Spróbujemy znaleźć na to odpowiedź.

Witaminy dla niemowląt – co wybrać?

W grupie rekomendowanych propozycji z pewnością powinny znaleźć się wyłącznie przetestowane i laboratoryjnie sprawdzone preparaty uzupełniające. Wśród witamin dla niemowląt najważniejsze są suplementy zawierające przede wszystkim witaminę D. Jest ona odpowiedzialna m.in. za prawidłowy rozwój kości, wspiera układ opornościowy narażonego na infekcję dziecka oraz umożliwia utrzymać właściwy poziom wapnia we krwi.

Warto też nadmienić, że dzięki witaminie D organizm niemowlaka jest bardziej chroniony przed ryzykiem wystąpienia krzywicy, osłabienia kondycji i zaburzeń związanych z pracą narządów oraz tkanek. Trwałe niedobory są jedną z przyczyn niskiego wzrostu, choć to w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. A jaką witaminę D wybrać dla niemowląt? Najlepiej postawić na produkty stworzone właśnie specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach.

Najlepsza witamina D dla dzieci

Preparaty witaminowe dla niemowląt powinno się wybierać wspólnie z lekarzem pediatrą. Jeśli pozostawia wolny wybór rodzicom dziecka, wówczas należy samodzielnie zastanowić się, jaka jest najlepsza witamina D dla dzieci. Warto postawić na towary producenta w pełni skupionego wokół potrzeb niemowląt. PhytoPharm poprzez swoją markę Bioaron od wielu lat rozwija serię witamin dla niemowląt. Znacznie szerszy zakres asortymentu dla najmłodszych oraz ich mam posiada Humana Baby.

Ostatnia ze wspomnianych firm ma do zaoferowania dwa produkty witaminowe z odżywczą D3. Humana Benelife Witamina D3 zawiera minimum składników, aby nie podrażniać organizmu dziecka. Receptura obejmuje tylko olej słonecznikowy, cholecalcyferol, E306 oraz przeciwutleniacz. Do produktu dołączona jest specjalna pipeta dozująca ułatwiająca dawkowanie. Jedna kropla to 100 j.m. witaminy. A ile witaminy D dla niemowlaka jest właściwą ilością, zapewniającą odpowiednią suplementację?

Wcześniakom i niemowlętom do 6 miesiąca najlepiej podawać cztery krople na dobę, co odpowiada dawce 400 IU dziennej normy. Gdy dziecko rośnie, można próbować zwiększać podawaną dawkę. Po pół roku ilość kropel rośnie do sześciu, a po upływie roku dzienna norma zapotrzebowania na witaminę D wynosi od 600 do 1000 IU (ok. 6-10 kropel). Produkty firmy Humana, czyli witamina D oraz jej wersja wzbogacona o kwas DHA, posiadają neutralny smak, przez co dzieci nie mają oporów przed przyjmowaniem witamin.