Zastosowanie drewnianej elewacji to znakomity sposób na to, by budynek zyskał unikalny charakter. Ostatnimi laty coraz częściej obserwuje się wykorzystanie drewna na zewnątrz domów – to piękny element dekoracyjny, który wizualnie ociepla cały obiekt. Obecnie jest wiele gatunków drewna, które mają swoje zastosowanie w budownictwie. Który z nich wybrać?
Elewacja z polskiego drewna
Zastosowanie drewnianej fasady możliwe jest zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych konstrukcji budowlanych. Nowoczesne wnętrza o prostej kubaturze zyskują dzięki temu wizualną lekkość. Drewno wykorzystane w elewacji ma także praktyczne zastosowanie. Oprócz pięknego wyglądu poprawia także izolację cieplną i akustyczną.
Wśród rodzimych propozycji z drewna nie może zabraknąć sosny. Charakteryzuje się dużą zawartością żywicy, co ma wpływ na jej trwałość. Sosna jest bardzo odporna na obciążenia, wyróżnia się dużym przyrostem rocznym, co odznacza się w postaci szerokich słoi. Tą samą cechą charakteryzuje się świerk, który także jest wytrzymały na obciążenia. Wysoka zawartość żywicy w świerku przekłada się na wieloletnią żywotność – odpowiednio pielęgnowany surowiec przetrwa w idealnym stanie nawet 50 lat.
Shou Sugi Ban – technika opalania ogniem
W trosce o jak najlepszą jakość drewna, w Japonii zrodziła się technika wypalania drewna, którą szybko rozpowszechniono na całym świecie. Dzięki temu deska opalana ogniem ma zwiększoną trwałość i jest solidnie chroniona przed wszelkiego typu szkodnikami.
Proces opalania desek ogniem sprawia, że materiał zyskuje wiele korzystnych właściwości. Deski są odpowiednio zaimpregnowane i odporne na działanie czynników zewnętrznych. W trakcie procesu opalania ogniem nie następuje blokada wymiany gazowej, co sprawia, że deski użytkowane wewnątrz pomieszczeń tworzą przyjazny dla organizmu mikroklimat. Kolejnym atutem są efekty wizualne, do których zalicza się m. in. wyraźne usłojenie.
Elewacja z drewna egzotycznego
Popularność drewnianych elewacji przyczyniła się do zwiększenia oferty dostępnych materiałów. Obecnie oprócz propozycji z polskich drzew pojawiły się także opcje z innych krajów.
Do najpopularniejszych gatunków drewna niewątpliwie zalicza się świerk skandynawski, który cechuje się jasną barwą. Jest to stosunkowo tani materiał na elewację, wyróżniający się zwiększoną odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Kolejną propozycją jest modrzew syberyjski, który należy do najmniej wymagających materiałów. Nie trzeba go impregnować, a jedynie odpowiednio zabezpieczyć środkami chemicznymi. Modrzew jest drewnem odpornym na atak grzybów oraz czynniki zewnętrzne.
Wśród egzotycznych gatunków drewna coraz większe zainteresowanie budzą te pochodzące z odległych terenów. Drewno meranti pochodzi z lasów deszczowych południowo-wschodniej Azji, jest lekkie, ale wymaga regularnej pielęgnacji. Innym, równie popularnym gatunkiem, jest tatajuba importowana z Ameryki Południowej. To twarde i odporne na ścieranie drzewo o zmiennej kolorystyce, które coraz częściej pojawia się w rozwiązaniach architektonicznych.
Partnerem materiału jest CustomZole.
Leave a Reply