Skandynawski design

Skandynawski design w minimalistycznym wydaniu

Styl skandynawski na stałe skradł serca Polaków, którzy bardzo chętnie zmieniają aranżacje swoich mieszkań wzorując się na tej stylistyce. Co urzeka w niej najbardziej? Przede wszystkim powrót do naturalnych materiałów, kolorów i minimalistycznych dekoracji. Jasne i przestronne wnętrza pozbawione zbędnych mebli oraz wszechobecnych bibelotów stwarzają poczucie ładu, porządku i harmonii. W stylu skandynawskim wszystko sprowadza się do minimalizmu, prostoty i funkcjonalności dlatego wnętrza te są tak komfortowe i ułatwiają relaks oraz odpoczynek. Plusem stylu skandynawskiego jest również fakt, że do jego stworzenia nie potrzeba dużego budżetu. Większość wyposażenia takiego wnętrza stanowią proste meble a dodatki często możemy wykonać własnoręcznie. Umiejętne połącznie kilku stonowanych i jasnych kolorów z podobnej gamy także nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zdolności z zakresu aranżacji wnętrz. Minimalistyczne wnętrze w nurcie skandynawskim jest więc bardziej dotępne niż mogłoby się wydawać.

Wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim

Cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest minimalizm w wyposażeniu wnętrz. Meble powinny być jak najbardziej funkcjonalne, praktyczne i nie powinno być ich za wiele. Preferowane są proste i oszczędne formy, jasne kolory i naturalne tworzywo. Meble miękkie jak kanapy i fotele posiadają charakterystyczne drewniane nóżki nadajace całej konstrukcji lekkości. Również komody czy stoliki posiadają takie podwyższenie, dzięki czemu nie wyglądają ciężko i masywnie. Proste regały i szafki, małe stoliki kawowe oraz stylowe fotele to kluczowe meble w aranżacjach skandynawskich. Modnym dodatkiem są również fotele bujane ustawione w przytulnym kąciku salonu lub sypialni. Najlepszym wyborem podczas urządzania wnętrz w stylu skandynawskim są meble z litego drewna. Są one niezwykle trwałe i dodatkowo tworzą niesamowity klimat. Nie należą one jednak do najtańszych dlatego z powodzeniem można je zastąpić modelami wykonanymi z płyty meblowej stylizowanej na prawdziwe, surowe drewno.

Kolorystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski posiada charakterystyczną dla siebie paletę barw dominujący, są to odcienie bieli, szarości i beżu. Są to kolory bazowe, które przeważają we wnętrzach urządzonych w tej stylistyce. Dzięki nim całość jest jasna, czysta i przestronna a białe ściany stanowią doskonałe tło dla dekoracji jakimi są np. obrazy skandynawskie, które podobnie jak kolorystyka ścian przywołują klimat natury i przyrody. Bardzo często są to obrazy z wizerunkiem zwierząt lub roślin, namalowane oszczędną, prostą linią. Minimalizm w kolorystyce obrazów podkreśla ich skandynawski ton. Najczęściej ciemne rysunki prezentowane są na białym tle. Modne są również minimalistyczne plakaty z różnej treści napisami i cytatami. Obrazy i grafiki pasujące do stylu skandynawskiego mogą przedstawiać również proste kompozycje z figur geometrycznych. Ramy obrazów czy zdjęć powinny być utrzymane w kolorze bieli, czerni lub naturalnego drewna. Komponuje się to idealnie z jasnymi ścianami i podłogą, która w tych aranżacjach również często jest biała.

Dodatki, które tworzą klimat

Dodatki w stylu skandynawskim z reguły są proste i oszczędne w formie. Dominują tworzywa naturalne oraz ciepłe, stonowane kolory. Jeśli chcemy kolorem ożywić wnętrze to najczęściej są to odcienie pastelowe, rzadziej jaskrawe i intensywne. Dużą rolę odgrywa światło, które powinno być rozmieszczone w kilku miejscach pomieszczenia z podziałem na główne, górne oraz kilka bocznych punktów, dających ciepłe, rozproszone światło. Modnym ale i praktycznym dodatkiem są wszelkie koce i pledy, szczególnie o grubym splocie, narzucane na fotel lub kanapę. W stylistykę skandynawską doskonale wpisują się również plecione dekoracje jak kosze, gazetowniki czy patery na owoce. Ozdoby ustawione na komodach czy regałach powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu, stonowanych kolorach i prostych, geometrycznych kształtach. Żywsze kolory można z powodzeniem wprowadzić w małych akcentach i dodatkach jak poduszki na kanapie, wazony czy kwiaty.