poligrafia netto i brutto

Różnice pomiędzy formatem netto i brutto w poligrafii

Jakość wydruków poligraficznych uzależniona jest w dużej mierze od odpowiednio przygotowanego projektu. Dlatego też przed ich zleceniem warto zapoznać się z obowiązującymi w poligrafii dwoma rodzajami formatów — netto oraz brutto. Czym one wobec tego są, jakie są najważniejsze różnice między nimi oraz jak znając te informacje przygotować projekt wydruku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest w poligrafii format netto?

Formatem netto określa się w poligrafii rozmiar gotowego wyrobu poligraficznego. Dlatego też w jego obszarze powinny znajdować się wszystkie elementy, które są istotne w przygotowywanym wydruku ulotki czy innego elementu. W formacie netto podawane są wszelkie, powszechnie znane nam wymiary papieru takie jak między innymi A4, A3 czy B5.

Co oznacza w poligrafii format brutto?

Pod pojęciem formatu brutto kryje się w poligrafii natomiast format netto oraz dodatkowy obszar wokół niego określany spadem. Spad to natomiast nadruk poza obszarem netto, który gwarantuje krajaczom informacje o tym w jakim miejscu ma zostać ścięty użytek na arkusz. Najczęściej format brutto projektów zlecanych do wydruku, którym zająć się może między innymi drukarnia AA Print, jest więc o około od 3 mm do 6 mm większy z każdej strony od docelowych wymiarów dokumentu. Oznacza to więc, że jeśli projektowana ulotka, plakat czy inny element ma mieć format A4, powinna zostać zaprojektowana na formacie A4 powiększonym o spady, czyli wynoszącym 303 × 216 mm.

Jak poprawnie przygotować projekt do druku?

Podczas przygotowywania projektów wydruku niezwykle istotne jest przede wszystkim to, aby uwzględniały one niezbędne spady. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie zbędnych białych pasów po jednej ze stron wydruku lub omyłkowego ścięcia ważnych treści. Dodatkowo warto także pamiętać o zachowaniu wewnętrznego marginesu, w którym nie powinny znajdować się żadne istotne informacje takie jak na przykład logo firmy czy dane kontaktowe.

Podsumowując, podstawową różnicą między formatem netto a brutto — jeśli chodzi o poligrafię — jest to, że pierwszy z nich odnosi się do finalnej wielkości wydruku, z kolei drugi zawiera dodatkowo także około od 3 mm do 6 mm zapasu na spad, który jest odcinany przez krajacza.