zdrowa dieta dla sportowcow

Dieta i sport, czyli zgrany duet

Wielu z nas marzy o zgrabnej sylwetce, najlepiej szybko, bez wysiłku i wyrzeczeń. Tak naprawdę ilu ludzi, tyle pomysłów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak nie każdy pomysł jest dobry i nie każdy sposób bezpieczny. Należy o tym pamiętać, zanim wprowadzimy je w życie.

Gdy brakuje czasu dla siebie

Diety bywają różne, mniej i bardziej radykalne. Niestety, wciąż jeszcze dajemy się skusić reklamom obiecującym cudowne specyfiki na błyskawiczną utratę masy. Dzieje się tak dlatego, że zależy nam na szybkim efekcie. Żyjemy w biegu, dzieląc obowiązki między dom i pracę, przez co brakuje nam czasu na zadbanie o siebie. Czasami czasu, czasami chęci i motywacji. Tymczasem nie ma skuteczniejszej, a przede wszystkim bezpieczniejszej metody niż… zdrowy styl życia. No, dobrze, ale czym właściwie jest ten zdrowy styl życia, o którym tyle się mówi?

Dieta czy ćwiczenia

Ci z nas, którym z aktywnością fizyczną „nie po drodze”, spróbują zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli, natomiast, nie wyobrażamy sobie życia bez Fast foodów i słodyczy, możemy wygenerować nieco czasu na ćwiczenia, prawda? Niestety, to tak nie działa! Zmiana stylu życia musi dotyczyć każdej sfery. Odpowiednio dobrane posiłki powinny być wspomagane ruchem, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie oszukujmy się: mniejsza gałka lodów i kilka przysiadów tygodniowo nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Zarówno dieta żywieniowa, jak i aktywność fizyczna powinny się uzupełniać i być dobrze przemyślane.

Od czego najlepiej zacząć?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że dana dieta lub ćwiczenie są dla nas wskazane. Regularne badania i porada lekarza to absolutna podstawa i punkt wyjściowy do wprowadzenia zmian. Jeśli stan zdrowia nie wyklucza konkretnych produktów lub ćwiczeń, można śmiało podjąć wyzwanie. Ważne jest też, aby mierzyć siły na zamiary, zarówno w przypadku żywienia, jak i ćwiczeń. Już sam spacer na świeżym powietrzu potrafi zdziałać cuda, i pomoże powoli wprowadzić inne aktywności. W przypadku diety, zależy ona od wielu czynników. Sami najlepiej znamy swoje przyzwyczajenia i grzeszki, zatem wiemy co może stanowić największy problem, czego jemy za mało, a czego zdecydowanie za dużo. Uzbrojeni w taką wiedzę możemy wyregulować posiłki, obniżając ich kaloryczność. Możemy też się zdziwić, jak niewiele potrzeba aby żyć zdrowiej. Czasami wystarczy tę samą potrawę przyrządzić w inny sposób!

Dieta dla sportowców

Istnieje wiele zawodów i aktywności, które wymagają specjalnego sposobu odżywiania. Spośród wielu rodzajów diet, należy wówczas wybrać tę odpowiednią dla naszych potrzeb. Konkretne diety dotyczą, między innymi modeli, tancerzy baletowych czy osób zawodowo uprawiających sport. Czy specyficzne diety, takie jak dieta dukan w sporcie to dobry wybór?  Jeśli chodzi o grupę sportowców to również należy wybrać rodzaj diety odpowiedni dla danej dyscypliny. Osoby zajmujące się kulturystyką stosują dietę bogatą w proteiny, spożywając optymalne ilości tłuszczu i węglowodanów. Lekkoatleci, dbający o układ mięśniowo-kostny oraz kondycję tkanek, także stawiają na proteiny, jednak przy niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów. W tym przypadku dieta dukan może być odpowiednim rozwiązaniem. Zawsze jednak, zanim przejdziemy na dietę, powinniśmy zasięgnąć opinii profesjonalistów; lekarzy, dietetyków. Dobrze jest także skorzystać z porad na fachowych portalach o zdrowym żywieniu.