budowlane przyczepy

Przyczepy budowlane. Charakterystyka

Jednym z możliwych zastosowań przyczep samochodowych jest wykorzystanie ich do przewozu sprzętu budowlanego niewielkiej wielkości. Ale przyczepy mogą też służyć do transportu materiałów i akcesoriów budowlanych na teren budowy czy do remontowanego mieszkania. Opisujemy, jakie wyróżniamy rodzaje przyczep budowlanych oraz czym się odznaczają te pojazdy.

Jakie przyczepy można zastosować do przewozu materiałów budowlanych?

Do przewozu akcesoriów i materiałów budowlanych można użyć najprostszych lekkich przyczep jednoosiowych do 750 kg. Przyczepy z jedną osią kół jezdnych doskonale nadają się do przewozu cegieł, cementu, narzędzi budowlanych i innych przedmiotów o gabarytach nieprzekraczających standardowych norm.

Są też tańsze od przyczep z większą ilością osi, dobrze się nimi manewruje i można je doposażyć w dodatkowe akcesoria, między innymi burty siatkowe chroniące ładunek. Ponadto jeśli nie zamierzamy ich używać stale, tylko incydentalnie, istnieje możliwość wynajęcia takiej przyczepy w wypożyczalni prowadzonej przez dostawcę przyczep firmę Przyczepy Bold. Dodatkową ich zaletą jest to, że nie wymagają posiadania dodatkowych uprawnień do ich ciągnięcia, bo w świetle przepisów prawa wystarczy jedynie prawo jazdy kat. B.

Czym można przewozić sprzęt budowlany?

Do przewozu niedużych maszyn budowlanych niezbędny będzie zakup przyczepy z dwiema lub nawet trzema osiami. Kilkuosiowymi przyczepami do przewozu sprzętu budowlanego transportuje się między innymi: mini-ładowarki, mini-wodzidła umieszczone na podwoziach kołowych i gąsienicowych, małe roboty wyburzeniowe oraz gąsienicowe mini-żurawie z HDS. Wieloosiowe przyczepy z najazdami o perforowanej powierzchni wykorzystywane są do przewożenia koparek w wersji mini i mikro.

Dlaczego warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt?

Do ciągnięcia kilkuosiowych przyczep mogą być potrzebne dodatkowe uprawnienie, jeżeli DMC auta wraz z przyczepą przekracza 3,5 tony. Niemniej warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ zapewniają znacznie większą stabilność podczas przemieszczania się ze sprzętem o nierzadko sporej wartości, również na tych drogach, gdzie nawierzchnia jest pełna nierówności.

Ponadto w przyczepach konstruowanych specjalnie z myślą o branży budowlanej zastosowano funkcjonale rozwiązania, takie jak: podstawki pod łyżkę koparki, a także różne rodzaje najazdów i dostawianych trapów.